tataporozwodzie
Porady

500+ dla taty po rozwodzie!

Tata po rozwodzie dostał 500+ na drugie dziecko.

Ważny wyrok dla rozwiedzionych ojców. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że pomimo, iż pierwsze dziecko mieszka z matką, ojca nie pozbawia to prawa do 500+ na drugie.

„Udawany ojciec”

Tata złożył wniosek o 500+ na córkę, niezależnie od dochodu, jako na drugie dziecko. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że syn (pierwsze dziecko) mieszkał z byłą żoną. Córka natomiast mieszkała z nim i jego partnerką. Władza rodzicielska nad synem powierzona została obojgu rodzicom, jednak ojca obciążono alimentami.

Burmistrz uznał, że tata jest ojcem jedynie na papierze

Po złożeniu wniosku, dowiedział się, iż świadczenia mu odmówiono, gdyż nie mieszka z synem, a samo posiadanie władzy rodzicielskiej, sporadyczne spotkania, czy płacenie alimentów nie jest równoznaczne z wykonywaniem władzy rodzicielskiej. Uznano, że skoro syn mieszka w innej miejscowości niż ojciec, to córka traktowana jest jak pierwsze dziecko w świetle prawa do otrzymania świadczenia 500+. Niemal wprost zarzucono mu, że jest „udawanym ojcem” – tylko na papierze

Sąd

Sprawa zakończyła się w sądzie

Tata po rozwodzie uznał oświadczenie za krzywdzące i odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Co uznał sąd? Otóż w ocenie sędziego fakt, iż syn mieszka w dużej odległości od ojca nie pozwala uznać, iż jedynie matka sprawuje nad nim opiekę.

Mężczyzna zeznał, że spędza z synem wiele czasu, płaci na jego utrzymanie i aktywnie go wychowuje. W związku z tym sąd uchylił odmowną decyzję burmistrza.

Artykuł 113 § 2 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego

Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Zgodnie z orzeczeniem sądu gmina powinna przeprowadzić wywiad, a przede wszystkim mieć na uwadze treść powyższego artykułu.

Wyrok sądu można przeczytać tutaj.

Please follow and like us:
error

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Google+