Czy bać się Squid Game? - tata po rozwodzie - tataporozwodzie
Przemyślenia

Czy bać się Squid Game?

Ostatnio w mediach robi się głośno o tym, że dzieci grają w gry z serialu „Squid Game”. Różne media informują, iż może mieć to niebezpieczne konsekwencje, gdyż w produkcji bohaterowie stawiali na szali swoje życie, a prawie pół tysiąca poniosło śmierć. Czy faktycznie powinniśmy się obawiać?

Squid Game

To serial, który z racji kolorowej scenografii, kontrowersyjnego contentu i groteski w nim zawartej przeniknął do życia społecznego, czy to za sprawą artykułów, memów czy TikToków. Ostra kolorystyka, wyraźne symbole i przerysowane emocje bohaterów są materiałem atrakcyjnym wizualnie, szczególnie w oczach nastoletniej widowni. Symbole trójkąta, koła i kwadratu nawiązujące do znaku towarowego konsoli PlayStation powodują tym większą ciekawość wśród młodszych widzów. Całość dopełnia fakt, iż serial jest przeznaczony dla dorosłych widzów, a jak wiadomo zakazany owoc smakuje najbardziej.

Źródło: Netflix.com

Efekt kuli śnieżnej

Faktem jest, że im więcej ludzi mówi o serialu i im więcej tworzy się na jego temat materiałów, tym więcej portali o nim wspomina (ze względu na klikalność swoich stron) i tym więcej ludzi jest ciekawych o czym mowa. Praktycznie żaden człowiek nie lubi być poza obiegiem, dlatego też ci, którzy serialu nie oglądali nadrabiają straty, a „Squid Game” bije kolejne (wyznaczane już chyba tylko przez siebie) rekordy popularności.

Popularność wśród dzieci

Jeśli rodzice, czy starsze rodzeństwo mówi o serialu i co rusz go wspomina to nie ma się co dziwić, że najmłodsze dzieci są w temacie. Nawet jeśli nie widziały tej produkcji to zasłyszały coś tu i tam. Przez to też są rozeznane. Rozmawiają ze swoimi kolegami i koleżankami w szkole, co znów powoduje wzrost popularności. Nawet jeśli w domu nikt serialu nie oglądał, to jego popularność objawiająca się wysypem memów i filmików powoduje, że niemal każde dziecko widziało lub słyszało coś na temat „Gry w kalmara”. Pytanie tylko czy to coś złego?

Źródło: Allegro.pl

Zło wcielone

Z jednej strony tak, bo brutalność serialu i wszechobecna śmierć nie jest niczym dobrym. Z drugiej natomiast jest to całkiem naturalne zjawisko. Jeśli dana materia (film, program, serial) jest popularny wśród dorosłych, to dzieci się nią interesują. Zasłyszą coś od rodziców, przekażą kolegom, nakręcając tym samym popularność. Dodatkowo gry przedstawione w Squid Game są popularnymi wśród koreańskich dzieci grami. Gra w czerwone zielone to popularna w czasach mojego dzieciństwa gra w „Baba Jaga patrzy”. Przeciąganie liny, plaster miodu, czy wspominane przez bohaterów gra w klasy i skakanie na gumie nie są niczym dziwnym i kontrowersyjnym. Kontrowersja zaczyna się, kiedy przegrany musi poświęcić swoje życie. Ale czy to oznacza, że dzieci nie mogą grać w gry z serialu?

Źródło: Theconversation.com

Internet oszalał

Na TikToku rekordy popularności biją filmiki z grą w „Baba Jaga patrzy”. Czy to źle? Gra ta przecież rozwija fizycznie, uczy koncentracji i skupienia, ale i refleksu. Nasze media się rozhuczały, ale nikt z grających nie zamierza przecież poświęcić życia! Na Allegro możemy kupić dedykowaną dla dzieci rosyjską ruletkę. Czy oznacza, że dzieci będą popełniały samobójstwo plastikowym pistoletem na balony? No przecież, że nie.

Źródło: Allegro.pl

Media w Polsce

Media się rozpisały, że przenikanie „Squid Game” do świadomości dzieci jest przerażające i że nasze pociechy są w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Temat zyskał na takiej popularności, że tematem zamierza się zająć minister Przemysław Czarnek. Bzdura!

Źródło: news.google.com

Przecież to jest pompowanie atmosfery dla samego pompowania, przez co serial staje się jeszcze bardziej popularny, a rodzice którzy nie widzieli produkcji, a są zaniepokojeni medialnym szumem również zobaczą „Squid Game”, żeby wiedzieć o czym w ogóle jest mowa. Wiecie co mi to przypomina? Grę w Niebieskiego Wieloryba.

Niebieski Wieloryb

Nie wiem czy pamiętacie, ale 4-5 lat temu śmiertelna gra w Niebieskiego Wieloryba odbiła się równie silnym medialnym echem. Wtedy też interweniowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. W konsekwencji czego rozesłało do placówek oświatowych list ostrzegający przed niebezpiecznym trendem wśród dzieci i młodzieży pisząc w nim, że gra „zagraża życiu dzieci oraz nastolatków. Z doniesień medialnych wynika, że początek gry miał miejsce w Rosji, gdzie już ponad setka młodych internautów popełniła samobójstwo”.[1] Problem był tylko jeden – ta gra nie istniała. Był to fake news pisany dla popularności i zwiększenia klikalności stron. Ten fejk był na tyle popularny, że powstały na jego temat nawet rozprawki doktorskie, jak ta spod pióra Katarzyny Bąkowicz, do której link znajduje się w przypisach.[2]

Fake newsy

Musimy sobie uświadomić, że nie ma zagrożenia. To znaczy jest, ale takie, wynikające z braku zaangażowania rodziców, albo nieodpowiedzialnego zachowania dzieci. Media natomiast będą się rozpisywać, bo im ten temat jest „na rękę”. Im bardziej popularny, tym więcej ludzi go czyta, a im więcej ludzi go czyta, tym więcej monet wpada na konta wydawców. A co będzie się bardziej czytało od informacji na temat tego, że topowy serial jest śmiertelnie niebezpieczny dla naszych dzieci? No właśnie.

Życie toczy się dalej

Życie toczy się dalej. Powinniśmy mieć oko na nasze dzieci i kontrolować to czy zachowują się w sposób odpowiedzialny. Musimy jednak sobie uświadomić, że tak samo mogą ulec wypadkowi grając w kalmara, jak jeżdżąc na deskorolce, czy zwyczajnie idąc rano do szkoły. Dlatego wychowując je musimy przekazać wartości i naukę, która sprawi, że bawiąc się (w cokolwiek) będą miały z tego jedynie dobrą zabawę, nie ryzykując przy tym swoim zdrowiem i życiem.


[1] https://spidersweb.pl/2017/03/niebieski-wieloryb-men.html
[2] https://depotuw.ceon.pl/bitstream/handle/item/3623/tekst_dr_ca%C5%82o%C5%9B%C4%87_final_druk.pdf?sequence=3
Please follow and like us:
error

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Google+