Czy można wybaczyć zdradę - tata po rozwodzie
Związek

Czy można wybaczyć zdradę?

Czym jest zdrada w związku? Dlaczego zdradzamy? Jak rozpoznać czy ktoś nas zdradza? Jak radzić sobie ze zdradą? Czy można ją wybaczyć? Jeśli tak, to jak odbudować relację po zdradzie? Oraz co robić, żeby nie zdradzić partnera albo partnerki? 

Cudzołóstwo

Szóste przykazanie katolickie i jedna z aj Koranu brzmią „nie cudzołóż”. Jeśli chodzi o chrześcijaństwo, to jest to przykazanie, które najtrudniej wytłumaczyć dzieciom idącym do komunii. Często bowiem przez dorosłych mylone jest z nierządem. Cudzołóstwo natomiast jest niczym innym jak zdradą małżeńską. Akt zdrady był potępiany od zarania dziejów ludzkości.

 • W starożytnym Egipcie okaleczano osobę, która dopuściła się zdrady. 
 • Babiloński Kodeks Hammurabiego zezwalał na utopienie niewiernego.
 • Prawo greckich Aten głosiło, iż można zabić osobę, z którą małżonka zdradziła męża.
 • W starożytnym Rzymie działał sąd rodzinny, który zajmował się sprawami zdrad.
 • Aztekowie za zdradę karali kamienowaniem, Inkowie podobnie – śmiercią.

Wierność psa zależy niekiedy od wytrzymałości smyczy.

Wiesław Trzaskalski

Wśród ludów pierwotnych znane były jednak przypadki, gdzie małżonkowie zezwalali sobie na współżycie poza związkiem. Coś na kształt otwartych czy poliamorycznych związków, które dziś także istnieją, jednak przy takim układzie nie można mówić o zdradzie. Dlaczego?

Zdrada

Otóż dlatego, że zdrada to nic innego jak świadome złamanie danej przysięgi. Jeśli tworzymy związek na własnych zasadach to należy się ich trzymać, jakiekolwiek by one nie były. Jasne, że dotrzymywanie danego słowa, to nie jest prosta sprawa. Jeśli jednak nie będziemy potrafili spełniać obietnic danych komuś, to jednocześnie nie będziemy potrafili dotrzymywać słowa złożonego samemu sobie, a to już rodzi większe problemy. Te mogą skutkować byciem nieszczęśliwym człowiekiem.

Zaufania nie budują wielkie słowa, ale spełnione małe obietnice.

Dlaczego zdradzamy?

Jak mówiłem w poście „Zazdrość” mężczyźni najczęściej zdradzają z pobudek seksualnych, a kobiety z emocjonalnych. Ma to swoją przyczynę w naszej, ludzkiej naturze. Pierwszym impulsem do zdrady jest najczęściej jest sytuacja, gdzie pojawia się osoba trzecia, która zaczyna interesować, albo nawet fascynować drugą osobę. Czasami wystarczy o jeden drink za dużo, przez co robi się, kolokwialnie mówiąc, głupotę. Tylko dlaczego nie potrafimy się kontrolować? Otóż, wszystko zależy od naszej dojrzałości. Jeśli jesteśmy świadomi samych siebie, potrafimy nad sobą zapanować, potrafimy powiedzieć stop w odpowiednim momencie. Jak już mówiłem, wierność ma sens jedynie w momencie, kiedy jesteśmy wystawieni na próbę. Tą próbą może być na przykład powiedzenie sobie dość, kiedy jesteśmy w obcym towarzystwie i pijemy alkohol. Jeśli znamy samych siebie, wiemy do czego jesteśmy skłonni, znamy swoje wady i tendencje. Dojrzałość to umiejętność zapanowania nad negatywnymi pragnieniami. 

O wierności się nie mówi. Wiernym się jest.

Związek

Jeśli do zdrady nie dochodzi pod wpływem afektu to najczęściej przyczyną są deficyty w związku. Brakuje nam czegoś co dostajemy od osoby spoza naszej relacji. Jeśli związek ma nieprzepracowane problemy, a partner, bądź partnerka jest permanentnie przygnębiony, oschły, zimny, apatyczny to mamy jasny znak, że dzieje się coś złego. Kiedy w związku dzieje się źle, jesteśmy wystawieni na ryzyko zdrady. W tym momencie wierność zależy jedynie od siły dwojga ludzi. Jeśli będą potrafili pracować nad relacją mogą wszystko. Mogą naprawić związek lub powiedzieć sobie dość. Moim zdaniem honorem jest rozstać się, by zmienić partnera, aniżeli miotać się między dwoma.

Antropologia

Zgodnie z badaniami antropologicznymi człowiek nie jest z natury monogamiczny. Co to oznacza? Nic innego, jak tylko fakt, że w sposób naturalny człowiek jest wierny przez pierwszy okres związku. Trwa od kilku miesięcy do maksymalnie czterech lat. Potem zaczyna się praca. Mówiłem już, że miłość nie jest łatwa. Miłość to nie „żyli długo i szczęśliwie”. To praca nad sobą, nad relacją i nad drugą połówką, ale o tym niestety mało kto mówi. Dlatego też uważam, że do związku należy dorosnąć. Nie każdy jest na niego gotów. Ludzie nie potrafią, żyć w samotności, przez co łączą się w pary, jednak tak samo jak nie potrafią żyć w samotności, tak nie wszyscy potrafią żyć w związku. To dojrzałość emocjonalna i intelektualna człowieka implikuje wierność w relacji. Jeśli miotamy się emocjonalnie będziemy podatni do zdrady, jeśli zaś kierujemy się rozumem będziemy potrafili zapanować nad popędami.

Social media

Żyjemy w czasach, kiedy jesteśmy inwigilowani na każdym kroku. Social media umożliwiają nam kontrolę i sprawdzenie niemal każdego z naszych znajomych, niestety. Niestety dlatego, że po pierwsze utraciliśmy praktycznie całkowicie prywatność, po drugie przez wyjęte z kontekstu wydarzenia znajdujące się w sieci jesteśmy często mylnie oceniani przez innych, a po trzecie możemy zostać posądzeni o zdradę przez zazdrosnego partnera, będąc jednocześnie całkowicie niewinni. Z drugiej jednak strony, social media sprawiają, że świat się zawęża, kontakty stają się bezproblemowe, a profile internetowe innych ludzi są niezwykle atrakcyjne. Prowadzi to do sytuacji, kiedy pokusa to już nie tylko ta żywa osoba, ale jej wykreowany awatar. Jak w dzisiejszym, nowoczesnym świecie rozpoznać zdradę?

Smartfon

Nasza druga połówka przez nadmierny czas korzysta ze smartfona, zakrywając go przed nami, kiedy przechodzimy, ponadto chowa go i nie używa swobodnie. Może być to jedna z oznak, że nie jest z nami szczera. To nie musi być zdrada, aczkolwiek z pewnością jakaś tajemnica.

Social media

Jak wyżej napisałem social media to broń obusieczna. Z jednej strony są to pokusy wykreowanych ludzi, z drugiej zaś sposób, w który zazdrośni partnerzy się kontrolują. Nowe kontakty, serduszka, nieznane lokalizacje mogą być oznaką zdrady, ale również bezzasadnym powodem do zazdrości

Nadgodziny

Partner czy partnerka zostają zbyt często na nadliczbowych godzinach w pracy, bądź wybierają się w niespodziewane delegacje, wyjazdy służbowe, czy integracyjne. Pamiętajmy, że zgodnie z art. 151 § 3 Kodeksu Pracy maksymalna ilość nadgodzin w roku wynosi 150.

Niespodziewane wyjścia 

Telefon dzwoniący w o dziwnych porach, wyciszone dźwięki, nagłe i niespodziewane wyjścia, późne powroty to niepokojące sygnały.

Prezenty

Jest to bardzo częsty, aczkolwiek również perfidny i wyrachowany sygnał wskazujący zdradę. Niewierny często próbuje zagłuszyć wyrzuty sumienia. Wtedy staje się nad wyraz czuły, kochający i troskliwy. Jeśli druga połowa ze „zwykłego” partnera zmienia się w szarmanckiego, obsypującego upominkami kochanka to znak, że być może wszelkie prezenty kupuje w promocji „2 w cenie 1”. 

Nieobecność

Jeśli pomimo tego, że przebywamy razem druga osoba jest wiecznie nieobecna duchem, rozmarzona, nie zwracająca na nas uwagi, możliwe, że ciągnie myślami do kogoś innego.

Dbanie o siebie

Nowe perfum często są oznaką dopieszczenia samego siebie. Jednak jeśli nakłada się to z nowymi ciuchami, których przy nas nie ubiera, nową dietą, czy siłownią, pomimo tego, że nigdy tego nie było możliwym jest, że starania skierowane są do kogoś innego.

Kłótnie

Wieczne kłótnie i brak dogadywania się niekoniecznie są symptomem zdrady. Jednak z pewnością są ich powodem. Jeśli w naszym związku więcej jest kłótni niż miłych słów, należy przeanalizować swój związek

Brak wspólnych chwil

Jeśli nie robimy nic razem, nie podejmujemy wspólnych decyzji, nie ma kompromisu, czy wspólnych rytuałów, należy zastanowić się nad relacją. Ograniczanie wspólnego funkcjonowania, brak planów, czy choćby tak prozaicznej rzeczy jak wspólne zakupy spożywcze to symptomy rozpadającej się relacji.

Seks

To najbardziej dosadny znak. Jeśli partner lub partnerka unika zbliżeń, zmniejsza się ich częstotliwość, czy też nie czujemy się w jego/jej oczach atrakcyjni to bardzo możliwym jest, że podoba mu/jej się ktoś inny. 

Zdrada

Jeśli ktoś raz nas zdradził, być może nie zrobi już tego nigdy. Być może… Ale jeśli zrobił to drugi raz będzie zdradzał zawsze. Jednorazowy wybryk będzie się jednak powtarzał w naszej głowie. Nie odpędzimy się od złych myśli i czarnych scenariuszy. Dla większości z nas jedna zdrada będzie oznaczała koniec.

Jeśli ktoś raz zdradził lub skłamał będzie to robił dalej. Jeśli nie w życiu, to w Twoich myślach.

Czy można wybaczyć zdradę?

Można, bo wszystko można wybaczyć. Karol Wojtyła wybaczył Ali Agcy, który targnął się na jego życie. Tylko tak jak powiedziałem wyżej, jeśli wybaczymy zdradę nasz partner będzie to robił w dalszym ciągu, tyle że w naszych myślach. Czym jest wybaczenie zdrady? To odpuszczenie potrzeby zemsty, pozbycie się żalu i goryczy, która się w nas gotuje. 

Czym jest, a czym nie jest wybaczenie zdrady?

Wybaczenie nie odbiera nam prawa do przeżywania bólu związanego ze zdradą. To budowa czegoś nowego. Nie wraca się do tego co było przed zdradą. Powrót do starego schematu związku zwykle jest powtórką problemu. Dlatego wybaczenie powinno równać się zmianie. To również praca zdradzającego. Musi on odbudować zaufanie, dlatego wybaczenie nie jest przydzieleniem nowego kredytu zaufania. Najważniejsze jest to, że wybaczenie nie jest jednoznaczne z utrzymaniem związku. Można wybaczyć i się rozejść. Nie zawsze mamy siłę, by trwać w toksycznej relacji, powinniśmy jednak ją mieć, by wybaczyć.

Jak wybaczyć zdradę?

Osobiście staram się z każdej sytuacji w swoim życiu wyciągać lekcję. Ze zdrady również można. Tylko najpierw należy wybaczyć. 

Żeby można było wybaczyć zdradę osoba, która się do niej dopuściła musi przyznać się do winy. Nie może niczego przed nami taić czy wciąż nas okłamywać. To bardzo ważne.

Po drugie musi ona przeprosić. Następnie, osoba zdradzająca powinna odpowiedzieć nam szczerze na pytanie „dlaczego to zrobiła”.

Później należy się zastanowić personalnie, co takiego zrobiłem/zrobiłam, że nastąpiła zdrada. Możliwym i być może całkiem prawdopodobnym jest fakt, że to w nas jest coś nie tak.

Kiedy mamy powody zarówno z jednej, jak i z drugiej strony powinniśmy dokonać rzeczy niezwykle trudnej – zrozumieć zachowanie osoby, która nas zdradziła.

Kolejnym punktem jest akceptacja dźwigania brzemienia zdrady. Niestety, prawda jest taka, że jeśli zostaliśmy zdradzeni, będzie się to za nami ciągnęło przez bardzo długi czas. Aby wybaczyć musimy to zaakceptować.

Kiedy pogodzimy się z bólem możemy powiedzieć „wybaczam”. Potem należy tworzyć nowe – całkowicie nowe życie i nową relację, nawet kiedy miałaby ona być tworzona z tą samą osobą.

Jak nie zdradzić

Aby być wiernym należy tworzyć zdrową relację opartą na równości i akceptacji. Należy również pielęgnować związek. Jeśli nasz partner był naszym przyjacielem i zwierzaliśmy się nawzajem ze wszystkich problemów i trosk to dbajmy o to, by tak zostało.

Rozmawiajmy o swoim życiu. Wprowadzajmy atrakcje, rytuały, rozwijajmy się nawzajem. Zaskakujmy się na każdym kroku. Pracujmy nad tym, by nie wkradła się nuda czy obojętność.

Nie używajmy seksu jako nagrody. Zdarza się, że seks w związku jest walutą do osiągania różnych celów, to błąd.

Nie pytajmy się nawzajem „kochasz mnie jeszcze?”. Starajmy się być atrakcyjni w oczach drugiej połówki. Dbajmy o siebie tak, by podobać się fizycznie i mentalnie.

Nie okłamujmy się. Małe kłamstwo bowiem, jest przyzwoleniem na większe. Te na jeszcze większe, aż w końcu szczerość w związku się kończy.

Doceniajmy się nawzajem – używajmy komplementów, mówmy co nam się podoba, a co nie, chwalmy się. Najlepiej używać do tego celu NVC

Aby nie wystąpiła zazdrość, najlepiej już na samym początku określić granice zaufania w związku. Być może całkowicie inaczej je rozumiemy, przez co, to co dla jednego będzie jedynie flirtem, dla drugiego może okazać się już zdradą.

A przede wszystkim, co już napisałem w poście o zazdrości, najlepszą radą, by nie wystąpiła zdrada jest zbudowanie zdrowego i szczęśliwego związku

Wierność w prawdziwym związku nie powinna być ani oznaką siły, ani też słabości. Powinna być czymś zupełnie oczywistym.

Please follow and like us:
error

3 komentarze

 • Mika

  Zostałam zdradzona przez męża. Wybaczyłam mu, ale nie udało się utrzymać związku. Nie miałam na to siły.
  Dziękuję za ten post. Bardzo mądry

 • Rafał

  Świetny i przemyślany wpis. Sam temat trudny, dotyczący pewnie wielu związków i par, ale tym lepiej, że pojawił się tutaj.

 • Łukasz

  Zauważyłem ,że w tekstach traktujących o zdradzie często pisze się o wybaczeniu natomiast jeszcze nie spotkałem się z poruszeniem tematu kiedy dana osoba zdradza ( przekracza znane ustalone granice dla sterylności ) natomiast pomimo przyłapania nie raz ale kilkukrotnie na mijaniu się z prawdą i upływie lat nie potrafi się do tego przyznać i szczerze przeprosić. Co więcej wydaje się ,że liczy że z biegiem czasu zwyczajnie uda się zmienić fakty. W moim odczuciu w takim przypadku wybaczenie jest nie możliwe co więcej osoba zdradzająca nie zasługuje na wybaczenie . A wybaczenie dla samego siebie jest trochę przewartościowane i wydaje się być przyzwoleniem na tego rodzaju zachowanie poczynione z pełną świadomością . Jeśli ktoś nie potrafi wziąć odpowiedzialności za swoje zachowanie i czyny to zwyczajnie nie powinno się tego wybaczać .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Google+