Czy smartfon jest zagrożeniem dla ludzkości? - tata po rozwodzie - tataporozwodzie
Przemyślenia

Czy smartfon jest zagrożeniem dla ludzkości?

Choć historia zaawansowanych telefonów ma już ponad 30 lat, skok popularyzacyjny smartfonów nastąpił dopiero na przełomie 2007 i 2008 roku, kiedy to Apple wydało iPhone, a Google sprzęt o nazwie G1, znany w Polsce jako Era G1. Od tego czasu wiele się zmieniło. Telefony stały się z jednej strony niezbędnym narzędziem, a z drugiej… No właśnie, czy z drugiej strony stały się zagrożeniem?

Choroby okołosmartfonowe

Prawdą jest, że korzystanie z telefonów wywołało u ludzkości różnego rodzaju choroby. Można by się rozwodzić na temat zaburzeń snu, problemów ze wzrokiem, rozdrażnienia, problemów psychicznych itp. Jednak to wszystko są zaburzenia, które zależą od tego jak często korzystamy z kieszonkowej technologii oraz poniekąd od tego co przeglądamy. Łatwiejsze do zauważenia są schorzenia typu smartphone pinky.

Źródło: metro.co.uk

Pareena Patel przekonuje,[1] że przez to jak trzymamy telefon oraz przez to, że te stają się coraz większe i cięższe możemy narazić się na nadwyrężenie naszych małych palców, co objawi się efektem jak na zdjęciu powyżej. Ponadto możemy narazić się na urazy związane z powtarzającym się przeciążeniem mięśni i nerwów skutkującym bólem w okolicach kciuka i nadgarstka.

To nadwyrężenie kciuka nazywa się zespołem de Quervaina,[2] czyli po polsku smsowym kciukiem. Dodatkowo, korzystając z telefonu często się nachylamy, a jak udowodnił dr K. Hensraj[3] pochylenie głowy zaledwie o 15° obciąża nasz kręgosłup siłą 12 kilogramów. Wpatrywanie się w telefon pod kątem 60° zwiększa te obciążenie do 27 kg (sic!). Po długotrwałym scrollowaniu zapewne każdy z Was zauważył bóle w okolicy szyi, bądź napięcie i sztywność karku, drętwienie, mrowienie, albo nawet bóle głowy.

Smartfon jest jak scyzoryk

Moim celem nie jest straszenie chorobami. Telefon można porównać do scyzoryka. Możemy dzięki niemu zrobić wiele rzeczy, do których potrzebowalibyśmy setki innych sprzętów. Możemy zarówno mierzyć odległości dzięki czujnikom LIDAR,[4] jak i tętno,[5] tworzyć arkusze kalkulacyjne,[6] używać go jako kamery termowizyjnej,[7] czy nawet zamienić go w noktowizor.[8] Zupełnie jak ze scyzorykiem, funkcji jest na tyle dużo, że niesamowicie ułatwi nam życie. Z drugiej jednak strony scyzorykiem możemy uciąć sobie palec, wydłubać oko, albo pobawić kogoś życia. Tak samo jest ze smartfonem. 

Wycieki danych

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że nieodpowiedzialne korzystanie ze smartfona, ale i z Internetu ogółem wiąże się z ryzykiem. Tym ryzykiem jest wyciek danych. Dopóki ten wyciek dotyczy kogoś obcego, w zasadzie nas to nie rusza. Myślimy sobie, że to w sumie nie nasza broszka, a to, że na przykład skany prawa jazdy i dowodu osobistego szefa Kancelarii Premiera krążą po sieci[9] jest jedynie dowodem jego nieuważności. W każdym razie my jesteśmy bezpieczni i to jest najważniejsze.

Otóż nie do końca. Jakiś czas temu nastąpił wyciek informacji z Facebooka. No i niestety, choćbyśmy profil mieli zabezpieczeni najlepszym możliwym hasłem, to czasem ten wyciek jest całkowicie od nas niezależny. Problem dotknął ponad 2 milionów Polaków, a więc całkiem możliwe, że i Was! Sprawdzić możecie to na stronie haveibeenpwned wpisując e-mail, albo nr telefonu.

Ponadto w tym miesiącu nastąpił bodaj największy wyciek haseł w historii. W pliku tekstowym o nazwie RockYou2021 ważącym ponad 100 GB zamieszczono ponad 8 miliardów haseł. Tu również macie możliwość się sprawdzić na stronie cybernews.

Telefon jest zbiorem naszych najbardziej intymnych informacji. Od zdjęć i wiadomości, przez linie papilarne, skan siatkówki oka, twarzy, do informacji o zdrowiu i bankowości.

Opisane powyżej przypadki są oczywiście globalne, jednak włamanie się na czyjś telefon nie jest sprawą skomplikowaną. Jednak włamania nie musi dokonać jakiś złowieszczy haker. Ot choćby zainstalowane klawiatury mogą zapisywać hasła.[10] Pamiętajmy, że smartfon jest bazą danych zawierającą nasze odciski palców, skan twarzy, czy tęczówki oka, loginy do bankowości, informacje o stanie zdrowia i nie tylko. Niektóre aplikacje zaś, są bardzo łase na nasze dane. Nie mówię już o Facebooku, bo jak wiecie usunąłem się ze świata social mediów, ale o innych typu AliExpress, Viber, mBank czy Tik Tok.[11]

Aby mieć pewność, że nikt nie ma wglądu do Twojego telefonu korzystaj z niego tak, jakby zawsze ktoś zaglądał Ci przez ramię.

Kiedyś wyczytałem, że jeśli odpowiednio nie zabezpieczymy naszego telefonu, to powinniśmy korzystać z niego tak, jakby każdy w każdej chwili mógł mieć do niego dostęp.

Uzależnienie

Osobiście jestem uzależniony od swojego smartfona. Nie do końca w tym pejoratywnym rozumieniu, więc spieszę z tłumaczeniem. Na chwilę obecną telefon jest moim pierwszym (i chyba jedynym) źródłem informacji na świecie. Ograniczyłem bowiem sprawdzanie newsów do subskrypcji na InfoPigule. Przestałem szukać informacji z różnych źródeł, przestałem wyłapywać manipulacje, przestałem sprawdzać, który portal kłamie. Po pierwsze dlatego, że informacje, które są tam zawarte są mocno obiektywne, a po drugie dlatego, że wolę inaczej wykorzystać ten (jakby nie było marnowany czas).

Drugą sprawą jest dostęp do maili. W zasadzie nie pamiętam kiedy skorzystałem z komputerowej wersji skrzynki poczty elektronicznej (nie licząc tej służbowej). Praktycznie cała korespondencja przepływa przez świecący prostokąt w mojej kieszeni.

Trzecia sprawa to płatności i dokumenty. Portfel wypychał tylko moją kieszeń. Niewygodnie mi się siedziało i chodziło. Spodnie produkują coraz ciaśniejsze (albo ja coraz bardziej tyję ;)) przez co portfel coraz bardziej mi uwierał. Pozbyłem się więc go. Dokumenty (dowód osobisty, prawo jazdy, ubezpieczenie samochodu) mam w aplikacji mObywatel, a środki płatnicze w dwóch portfelach płatności elektronicznych.

Czwartym punktem jest nawigacja. Nie pamiętam kiedy ostatni raz przeglądałem atlas samochodowy, zanim wyruszałem w podróż. Korzystam z nawigacji nawet nie po to, żeby określić optymalną trasę, ale częściej aby uniknąć korków.

Piątą sprawą jest streaming muzyki, z którego namiętnie korzystam, albo nieograniczony dostęp do wiedzy, albo zakupy, albo jeszcze coś innego. Mógłbym w zasadzie tak wymieniać i wymieniać. Z tym tylko, że im więcej wymieniam tym bardziej obawiam się, że to wszystko może kiedyś przestać istnieć.

Nic nie trwa wiecznie

Prawda jest taka, że nic nie trwa wiecznie. Zaś im bardziej uzależnimy się od jakiejś rzeczy tym bardziej bolesna będzie jej strata. Czasem obawiam się co może się stać (nie tylko ze mną, ale z całą populacją) jeśli wybuchnie informatyczna wojna, albo odcięte zostaną źródła łączności, czy źródła prądu.  Wiem, że dla wielu z Was może to być coś nieprawdopodobnego, co nigdy nie będzie miało miejsca. Być może…

Trumpowe wykolejenie

Spójrzcie na 45-ego prezydenta USA. Odrzućcie wszystko co o nim uważacie na bok. Chcę bowiem jedynie posłużyć się nim jako przykładem.

Otóż po tym, jak przegrał wybory większość mediów zorganizowała na niego nagonkę. Doszło do tego, że Twitter i Facebook zbanowały go dożywotnio.[12] Przeszedł więc na Parlera, gdzie zbanować nikt nie go nie chciał, więc poprzez gigantów świata hi-tech „zbanowano” całego Parlera.[13] [14] [15] Następnie Deutsche Bank zerwał z nim współpracę,[16] a za ciosem poszły następne instytucje finansowe.[17] Macaulay Culkin zażądał usunięcia sceny z Trumpem z filmu Kevin sam w Nowym Yorku,[18] demokraci dwukrotnie próbowali impeachmentu.[19] Jednym zdaniem – dokonuje się usunięcie z kart historii 45-ego prezydenta Stanów Zjednoczonych.  Skoro można tego dokonać z prezydentem światowego mocarstwa to można dokonać tego, że przestanie istnieć cokolwiek na tym świecie.

Z tej obawy zacząłem stawiać na slow-life. Czyli na życie własnym torem, bez zważania na cokolwiek innego, bez wszechobecnego wyścigu, bez marnowania czasu na wszystko co nie jest mi potrzebne. Coraz częściej też odkładam smartfona na bok.

Czy dasz radę wytrzymać bez smartfona 1 dzień?

No właśnie, kto z nas wytrzymałby bez smartfona chociaż jeden dzień? Część ludzi obawiała by się FOMO, z czym sam nie mam już problemu, gdyż dokonałem „wirtualnego samobójstwa”. Część ludzi obawiałaby się braku kontaktu, albo braku możliwości zareagowania w sytuacji kryzysowej. Powodów mogłoby być wiele, aczkolwiek wiem, że się da.

Mam znajomego, który w tym roku kończy 30 rok życia. Jest on managerem w jednej z prężniejszych firm z mojego regionu. Ma mnóstwo znajomych w różnym wieku. Mimo to, korzysta ze starej Nokii (bodaj 8800). Nie ma smartfona, nie chce smartfona i zarzeka się, że nie będzie go miał. I wiecie co? Żyje on i ma się świetnie. Życie nie ucieka mu między palcami, co wydawałoby się prawdopodobne jeśli nie mielibyśmy dostępu do komunikatorów i social mediów. Żyje swoim życiem, osiąga sukcesy zawodowe i życiowe, a nic go nie omija. Da się? Pewnie, że tak.


[1] https://www.mirror.co.uk/lifestyle/health/health-expert-explains-what-smartphone-22870634
[2] https://www.termedia.pl/DIAGNOSTYKA-FUNKCJONALNA-I-LECZENIE-FIZJOTERAPEUTYCZNE-r-nW-ZESPOLE-DE-QUERVAINA,99,40714,0,0.html
[3] Hansraj K. ” Assessment of stresses in the cervical spine caused by posture and position of the head” Surgical Technology international 25:277-9 (2014).
[4] https://botland.com.pl/blog/czujniki-lidar/
[5] https://www.tabletowo.pl/xiaomi-mi-health-pomiar-tetna-aparatem/
[6] https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.docs.editors.sheets&hl=pl&gl=US
[7] https://www.euro.com.pl/akcesoria-telefony/powerneed-kamera-termowizyjna-android-usb-c.bhtml?gclid=CjwKCAjwiLGGBhAqEiwAgq3q_rFYOKG4MOerrwyOtDKu5F2j1uE484f_vfocjf_qY73imIbj7u-IBhoC5UkQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
[8] https://android.com.pl/news/244081-huawei-honor-noktowizor-aplikacja-tof/
[9] https://spidersweb.pl/2021/06/dworczyk-wyciek-dokumenty.html
[10] https://niebezpiecznik.pl/post/klawiatury-telefonow-komorkowych-m-in-swiftkey-zapamietuja-hasla/
[11] https://niebezpiecznik.pl/post/popularne-aplikacje-mobilne-wykradaja-dane-ze-schowkow/
[12] https://nowymarketing.pl/a/30913,donald-trump-dozywotnio-zablokowany-na-twitterze
[13] https://biznes.wprost.pl/technologie/10406533/parler-usuniety-z-google-play-apple-grozi-tym-samym.html
[14] https://whatsnext.pl/parler-usuniety-ze-sklepow-apple-i-google/
[15] https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-01-11/parler-usuniety-z-amazona-pogwalcenie-zasad/
[16] https://www.rp.pl/Banki/210119836-Deutsche-Bank-odcina-sie-od-Donalda-Trumpa.html
[17] https://www.pb.pl/ulubione-banki-trumpa-rezygnuja-ze-wspolpracy-z-nim-1105306
[18] https://www.hollywoodreporter.com/movies/movie-news/macaulay-culkin-among-those-who-want-donald-trump-removed-from-home-alone-2-4116354/c
[19] https://wiadomosci.onet.pl/swiat/usa-donald-trump-impeachment-po-raz-drugi/c5m4kzw
Please follow and like us:
error

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Google+