czym jest sukces? tata po rozwodzie
Sukces

Czym dla Was jest sukces?

Aby osiągnąć sukces trzeba zacząć działać. Już, teraz, najlepiej wczoraj. Brnąć do przodu, nie poddawać się, walczyć o swoje. Należy powstać po porażce, nie patrzeć na przeciwności, nie zważać na innych. Wszyscy couchowie wokół trąbią nam co zrobić, aby osiągnąć sukces. Jest tylko jeden problem – czym ten cały sukces jest?

Ludzie sukcesu

Niewątpliwie mówiąc o ludziach sukcesu większość ma przed oczami Billa Gates’a (bo był najbogatszy), niektórzy pochodzącego, jak Walter „Heisenberg” White, z Albuquerque Jeffa Bezos’a (bo jest najbogatszy), a jeszcze inni Marka Zuckerberg’a, albo Elona Musk’a.  Co ciekawe różnej maści trenerzy rozwoju osobistego również jako ludzi sukcesu przedstawiają osoby niewyobrażalnie bogate. Jednak bogactwo materialne sukcesem nie jest. A już na pewno nie dla każdego.

Pieniądze szczęścia nie dają

Oczywiście, jeśli powiedzielibyśmy żebrzącym, że pieniądze szczęścia nie dają, pewnie spotkałaby nas z ich strony fala krytyki. Faktem jest, że posiadanie kapitału daje możliwość kupna przedmiotów, które dają szczęście (złudne, co opisałem w poście Atrakcje dla biednych). Otwierają również furtkę do spełnienia marzeń, gdyż nas na to stać. Jednak czy pieniądze dają szczęście? Nie, a ich posiadanie nie jest równe osiągnięciu sukcesu. Drugim ważnym aspektem jest to, że ludzie chcą posiadać fortuny (lepsze samochody, wielkie domy i ogromne telewizory) często po to, by imponować innym. Niestety ale skutek jest odwrotny do pożądanego. Posiadanie bogactwa rodzi w otoczeniu zazdrość.

Zazdrość

Zawiść nie jest dobra, jednak wyzbycie się jej jest niezmiernie trudne. Ludzie na ogół zazdroszczą. Jeśli nie pieniędzy to uczuć. Na przykład większość partnerów jest zazdrosnych o partnera (co opisałem w poprzednim poście). Tak jak pisząc wtedy, radziłem Wam, byście postępowali w sposób, który nie będzie rodził w drugiej połówce zazdrości, tak teraz będę radził, by nie rodzić zazdrości wśród otoczenia. Bądźmy skromni, niezależnie od posiadanych dóbr. Nie chwalmy się wszystkim na prawo i lewo.

Sukces

Jest niezależny od posiadanego kapitału. Mało tego, pieniądze nie dają szczęścia, za to szczęście daje pieniądze. Otóż osoba będąca w dobrym nastroju stwarza lepsze i korzystniejsze relacje z otoczeniem, poszukuje nowych celów, nie unika porażek, chętnie podejmuje nowe wyzwania. Badania socjologów (m.in. prof. Edwarda Diener’a zwanego Dr. Happiness) udowadniają, że ludzie szczęśliwi osiągają wyższe dochody, od nieszczęśliwych. Prosta rada – stańcie się optymistami (nie wiecie jak zostać optymistą?).

To czym w końcu jest ten cały sukces? Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego sukces jest „pomyślnym wynikiem jakiegoś przedsięwzięcia, osiągnięciem zamierzonego celu”, ale „również zdobyciem sławy, majątku, wysokiej pozycji itp.”

Itp.

Skupmy się na „itp.” Dla każdego sukces jest czymś innym, jednak nie można go osiągnąć, gdy nie wiemy czym on jest dla nas. Jeśli chcemy osiągnąć sukces pierwszym co musimy zrobić to odnaleźć swoje „itp.” Bez tego niczego nie zdobędziemy. Być może dla Was sukcesem będą zdobyte pieniądze, co dla mnie jest jednak niezrozumiałe. Bo po co pieniądze? Żeby na nich spać? Pieniądze są jedynie środkiem do osiągnięcia szczęścia. Zastanówcie się do czego potrzebne Wam są fundusze.

„Chciałbym skoczyć na bungee”

W takim wypadku sukcesem będzie skok na bungee, a nie zdobycie pieniędzy na te przedsięwzięcie. Przecież jeśli chcecie mieć nową lampę to Waszym marzeniem nie jest wyprodukowanie prądu, który ją zasili.

Osiągnijmy „itp.”!

Zanim zaczniecie się zastanawiać jak osiągnąć sukces odpowiedzcie sobie na kilka prostych pytań:

Czym dla mnie jest sukces?

Po czym poznam, że go osiągnęłam/ąłem?

Dlaczego jest to dla mnie tak ważne?

W kolejnych postach o sukcesie przekażę Wam proste kroki do osiągnięcia szczęścia i sukcesu, a tymczasem życzę Wam powodzenia. Odnajdźcie swoje „itp.”

Please follow and like us:
error

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Google+