edukacja seksualna - tata po rozwodzie
Przemyślenia

Edukacja seksualna


W ostatnim czasie, za sprawą obywatelskiego projektu „Stop pedofilii” zrobiło się gorąco na temat edukacji seksualnej. Temat podjęła min. Anja Rubik z obawy o ukaranie jej pozbawieniem wolności na trzy lata. Czy słusznie? Co nam grozi?

To bubel

Należy zacząć od tego, iż owa „ustawa” to jedynie projekt obywatelski Fundacji Pro-Prawo do Życia. To przede wszystkim. Nie jest to projekt ustawy zainicjowany przez żadną z partii, a wrzask medialny został podjęty, moim zdaniem, nieco na siłę. Po drugie warto znać treść projektu, by móc się na jego temat wypowiadać.[I] Po trzecie nie ma w nim mowy o edukatorach seksualnych. Pomimo to projekt w obecnym brzmieniu jest całkowitym bublem prawnym.

Dlaczego projekt jest bublem?

Tak jak §1 nie wzbudza kontrowersji, tak już kolejne są wątpliwe. §2 mówi, że karze do 2 lat więzienia podlega ten, kto publicznie pochwala podejmowanie przez małoletniego obcowania płciowego. Kim jest małoletni? Zgodnie z Art. 10 Kodeksu Cywilnego[II] małoletnim jest osoba, która nie ukończyła 18 roku życia, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zawarła już związek małżeński. Zgodnie z obowiązującym Kodeksem Karnym[III] pedofilia występuje w przypadku obcowania płciowego z małoletnim poniżej 15-ego roku życia. Obywatelski projekt tego nie precyzuje. Co z tego wynika?

W związku z tym treść projektu „Stop pedofilii” zamiast karać pochwalanie seksu pedofilskiego, daje groźbę karania pozbawieniem wolności za propagowanie lub pochwałę idei bezpiecznego i odpowiedzialnego seksu z osobami między 15, a 18 rokiem życia, pomimo faktu, iż w Polsce jest to zupełnie legalne! Dlatego uważam, że projekt jest w tym aspekcie niebezpieczny. Jednak chciałbym powiedzieć o czymś zupełnie innym.

Konflikt seksualny

W związku z wrzawą o omówiony projekt podniosła się wielka dyskusja na temat edukacji seksualnej, która w naszym kraju kuleje. Dlaczego kuleje? O tym za chwilę. Najpierw chciałbym powiedzieć coś co mnie najbardziej irytuje. Dlaczego o edukacji seksualnej dzieci wypowiadają się osoby, które same dzieci nie mają? Są to osoby zarówno z jednej, jak i z drugiej strony konfliktu. Przecież to nie ich dzieci będzie dotyczyć ta edukacja.

Edukacja seksualna

Edukacja seksualna w naszym kraju jest takim samym bublem jak ten, projekt ustawy. Mało tego, śmiem twierdzić, że w jakiejkolwiek formie edukacja seksualna by nie była prowadzona, to bublem wciąż będzie. Dlaczego? Przez rodziców, przez środowisko i przez formę w jakiej się ją podaje.

Środowisko

To pierwszy problem. Dzieci w szkole nie nauczą się bezpiecznego seksu, nie nauczą się, że seks może być przyjemny i nie nauczą się, że to coś zupełnie normalnego. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że młodzież żartuje sobie ze stosunku płciowego. Kto pamięta lekcje z wychowania do życia? Ja pamiętam. Doskonale przypominam sobie śmiech całej klasy, kiedy na ekranie telewizora pokazano męskiego członka. Młodzież śmieje się z samego obrazka genitaliów, a co dopiero całej, kulawej edukacji.

Tak jak stosunek płciowy jest intymny, tak i edukacja powinna być nieco intymna, bo w większym gronie powoduje jedynie śmiech i rozbawienie.

Oczywiście, że w tym momencie generalizuję i z pewnością nie jest tak, że żaden z uczniów, czy uczennic nie weźmie sobie do serca lekcji. Jednak moim zdaniem, osoby, które czegoś się z tej edukacji nauczą to osoby, które już na tym etapie są odpowiedzialne. Szkoła nie jest dobrym miejscem na edukację seksualną. Tak jak stosunek płciowy jest intymny, tak i edukacja powinna być nieco intymna, bo w większym gronie powoduje jedynie śmiech i rozbawienie. Stąd przechodzimy do rodziców.

Rodzice

W mojej opinii to rodzice, czy też opiekunowie powinni zadbać o to, by ich dzieci miały odpowiednią wiedzę z zakresu bezpiecznego i odpowiedzialnego seksu. Rodzice często o tym zapominają. Kiedy zacząć edukację? W momencie, kiedy dziecko odkrywa swoją seksualność. Dbamy przecież o to, by nasze dzieci miały należytą wiedzę o otaczającym ich świecie, dlaczego więc my, rodzice nie dbamy o temat seksualności i traktujemy go jak tabu? Kiedy dziecko pyta skąd się wzięło, należy powiedzieć mu prawdę. Nie wymyślać bajek o bocianach, kapustach i tym podobnych. Jak już mówiłem, jeśli my mu nie powiemy to dowie się samo, a wtedy przekaz może być zniekształcony.

Religia

Islam

Koran mówi, że zinā (زِنَاء) [IV], czyli stosunek płciowy bez zawartego sakramentu ślubu, prostytucja, homoseksualizm, czy kazirodztwo jest grzechem i będzie obarczone karą.[V]

Prawosławie

Seks homoseksualny nie jest akceptowany[VI]

Protestantyzm

Stosunek seksualny jest akceptowalny jedynie w związku małżeńskim[VII]

Judaizm

Dopuszcza jedynie stosunki w celach prokreacyjnych[VIII]

Chrześcijaństwo

Podobnie jak w przypadku protestantyzmu stosunek jest akceptowalny, jedynie w związku małżeńskim (1 KOR 6:9)[IX]

Edukacja, a religia

Tak jak mamy wolność słowa, tak mamy wolność wyznaniową. Religia w szkołach jest dobrowolna, dlatego edukacja seksualna również taka powinna być. Nie wchodźmy z butami w czyjeś wyznania. Jeśli większość wielkich religii nie dopuszcza stosunków płciowych z wieloma partnerami/partnerkami w celach osiągania przyjemności, to dlaczego mielibyśmy ludzi wierzących zmuszać do edukacji wbrew ich religii? Tym bardziej potwierdza to moją tezę, iż edukację seksualną powinni przeprowadzać rodzice.

Edukacja jest potrzebna!

Pomimo tego, co napisałem, edukacja seksualna jest potrzebna. Jest powiedziałbym nawet niezbędna, jednak nie w takiej formie jaką się proponuje. W mojej opinii powinna być prowadzona edukacja z metodyki nauczania edukacji seksualnej dla rodziców. Co to oznacza? Ano nic innego jak edukację rodziców na temat sposobów nauczania swoich podopiecznych z zasad bezpiecznego i świadomego seksu. To właśnie w tym miejscu mamy problem. Edukację powinniśmy więc zacząć przede wszystkim od siebie.


Bibliografia:
[I] https://stoppedofilii.pl/wp-content/uploads/2019/02/oiu-2019_projekt-ustawy.pdf
[II] http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19640160093/U/D19640093Lj.pdf
[III] http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970880553/U/D19970553Lj.pdf
[IV] https://en.wikipedia.org/wiki/Zina
[V] https://www.islam-sunna.pl/zina-cudzolostwo/
[VI] Z. Lew – Starowicz, Encyklopedia erotyki, Warszawa: MUZA S.A. 2004
[VII] P. Jaskóła, Problem małżeństwa w relacjach ewangelicko-rzymskokatolickich, Opole: Redakcja Wydawnictw Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, 2013
[VIII] D. de La Maisonneuve, Judaizm, Warszawa, Dialog 2010
[IX] https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=291
Please follow and like us:
error

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Google+