Ideologiczna wojna - tata po rozwodzie
Przemyślenia

Ideologiczna wojna

Z przymrużeniem oka patrzymy na historyczne wojny religijne, z politowaniem patrząc na to jak ludzie mogli się mordować w imię wiary. Jednak to, co obecnie się dzieje na świecie jest czymś bardzo podobnym. Mamy wojny ideologiczne, mowę nienawiści, agresywne zachowania. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że każda strona ma rację i żadna jej nie ma zarazem.

Polaryzacja społeczna

Jak wszyscy doskonale wiemy zmanipulowanym, słabym społeczeństwem łatwo się steruje. Słabe społeczeństwo to takie, które żyje w strachu. A strach najłatwiej jest wywołać dzieląc grupę na dwa obozy, które będą nawzajem się szczuły. Taka polaryzacja jest dobra dla stojących na czele tychże obozów, dlatego mają oni ten sam cel. Im bardziej skłócone grupy, tym większa władza każdego z nich. Zdarza się więc, że są oni dobrymi kolegami i nie pałają do siebie taką nienawiścią, jak „przed kamerami”. Widać to było chociażby na naszym rodzimym podwórku, gdzie Borys Budka i Krystyna Pawłowicz rozmawiali ze sobą zażyle jak dobrzy znajomi.[1] Podział społeczny jest korzystną sytuacją dla rządzących, przewodniczących, liderów, dowódców. Jednym słowem dla każdego kto jest na szczycie danej grupy.

Błąd konfirmacji

Jak dokonać tak mocnych podziałów, by nie było szans na zjednoczenie się obu grup? Należy wykorzystać błąd konfirmacji. Błąd konfirmacji to efekt potwierdzenia, czyli tendencja do przyjmowania informacji, które potwierdzają wcześniejsze oczekiwania.  Jeśli mamy postawioną jakąś tezę zawsze szukamy jej potwierdzenia. Rzadko kiedy próbujemy ją obalić. Przekładając to na światopogląd – jeśli mamy jakąś teorię na dany temat z góry odrzucamy argumenty jej zaprzeczenia, szukając jedynie potwierdzeń swoich przekonań. Ten błąd poznawczy wykorzystywany jest później przez osoby wpływowe w danym środowisku tak aby pokazać, że to my mamy rację, a oni zawsze się mylą.

My i Oni

Mamy wrodzoną tendencję do polaryzacji. Od najmłodszych lat naturalnie odgradzamy się od świata. Dzieje się tak z potrzeby poczucia bezpieczeństwa. Zawsze są jacyś oni. Ci, których krytykują nasi rodzice, później my, albo nasze otoczenie. Odgradzamy się, zamiast jednoczyć.

W szkole jesteśmy MY – uczniowie i ONI – nauczyciele. Trwa walka.

W czasie buntu młodzieńczego jesteśmy MY – nastolatki i ONI – rodzice. Trwa walka.

W pracy jesteśmy MY – pracownicy i ONI – szef i „jego klika”. Trwa walka.

W państwie jesteśmy MY – obywatele i ONI – rządzący. Trwa walka.

W życiu jesteśmy MY – mądrzy i ONI – głupcy. Trwa walka.

Antyszczepionkowcy

Zacznę od czegoś prostego, co u wielu ludzi budzi uśmiech politowania na twarzy. W walce tej jesteśmy MY – mądrzy i ONI – głupcy. Niezależnie po której stronie podziału jesteśmy. W podziale tym jest tak, jak napisałem we wstępie – każdy ma swoje racje i żaden ich nie ma.

Obowiązek szczepień jest próbą ochrony najsłabszych jednostek społecznych, dla których nieszczepione dzieci mogą stanowić śmiertelne zagrożenie.[2] Przykładem niech będzie różyczka.

Różyczka

To choroba, którą zwykle przechodzi się łagodnie.[3] Nawet połowa zakażonych wirusem może przejść chorobę bezobjawowo.[4] Sam chorowałem w dzieciństwie na różyczkę i nie miałem żadnych powikłań. A jednak od 1996 roku szczepienia na różyczkę są obowiązkowe.[5] Dlaczego?

Ano dlatego, że w 1986 i w 1992 przeszła fala zachorowań na różyczkę, gdzie ilość zachorowań oscylowała w granicach 400 tys.[6] Różyczka bywa groźna jedynie w trakcie ciąży oraz w przypadku różyczki wrodzonej, gdzie śmiertelność przewyższa 15%.[7] Jak widać szczepienie chroni wąską grupę osób. Jednak czy jest bezpieczne dla wszystkich?

Szczepionka

Okazuje się, że nie. Szczepionką przeciw różyczce jest szczepionka MMR, zawierająca szczepy trzech wirusów – odry, świnki i różyczki.[8] Na oficjalnej stronie rządowej dotyczącej szczepień możemy się dowiedzieć, że wśród skutków ubocznych są m.in. obrzęki, wysypki, reakcje alergiczne, drgawki, plamki krwotoczne czy łagodne, ustępujące zapalenie mózgu nie pozostawiające następstw. Czyli wszystko jest w miarę w porządku i bezpiecznie.

Pamiętajmy, że narażenie dzieci na te skutki uboczne jest tylko po to, by chronić wąską grupę osób. To ważne. Z drugiej strony jednak istnieje druga wąska grupa osób.

Narażeni

Otóż są to osoby chore na pierwotne niedobory odporności. Choruje na nie 1 na 400 osób.[9] To grupa kilkuset chorób genetycznych. Dziecko chorujące na PNO może nie poradzić sobie z wirusami znajdującymi się w szczepionce MMR.[10]

Drugą grupą są choroby metaboliczne u dzieci. Są one trudne do wykrycia, gdyż w młodym wieku często występują bezobjawowo.[11] Wprawdzie wykonuje się badania przesiewowe niemowląt refundowane przez NFZ, jednak wykrywają one jedynie 29 z 600 chorób.[12] Powikłania poszczepienne dla dzieci chorych na choroby metaboliczne mogą być fatalne w skutkach.

Kogo chronić?

I teraz pojawia się pytanie, którą grupę chronić? Tę, która jest narażona na śmierć w skutek różyczki, czy tę która jest narażona na śmierć, albo trwałe kalectwo w skutek szczepienia? Nie da się jednoznacznie stwierdzić, dlatego jedna grupa drugą ma za głupców.  Zarówno antyszczepionkowcy, jak i proszczepionkowcy, a prawda leży gdzieś pośrodku.

Pamiętam jak szczepiłem Marcela na rotawirusy. Była to szczepionka płatna (300 zł) i nie w formie zastrzyku, tylko do wypicia. Kiedy Marcel ją wypił, pielęgniarka ucieszona stwierdziła, że jest to pierwsze dziecko w jej karierze, które wypiło ją całą, bo taka jest gorzka, że dzieci ją wypluwają. Zdenerwowałem się wtedy, bo przed szczepieniem nikt mi nie powiedział, że zazwyczaj dzieci są szczepione nieskutecznie. No ale wiadomo, na szczepieniach dodatkowo się zarabia.

George Floyd

O śmierci Georga Floyda słyszał niemal każdy.[13] A nawet jeśli nie słyszał to na pewno obiło mu się o uszy, że w USA przeszła fala gwałtownych protestów pod znakiem Black Lives Matter. Prawda jest taka, że funkcjonariusze policji zabili człowieka. Jeden z nich trzymał kolano na szyi Floyda ponad minutę po tym jak Floyd stracił przytomność.[14]

Czy policjanci umyślnie zabili Georga Floyda? Pewnie się tego nie dowiemy, jednak warto wiedzieć, że trzymali się procedur. To jest ważne. Kilka faktów – Floyd cierpiał na zaburzenia sercowo-płucne oraz psychiczne, zaś autopsja wykazała śmiertelną dawkę narkotyków w jego organizmie podczas zatrzymania. Departament policji zezwala na stosowanie nacisku na szyję względem podejrzanych, którzy przeciwstawiają się aresztowaniu. Floyd przejawiał ExDS, czyli ostre majaczenie. Funkcjonariusze trzymali się procedur trzymając podejrzanego twarzą do ziemi do czasu przybycia służb medycznych.[15]

Kim był George Floyd?

A kim był sam Floyd? Posiadał on kartę kryminalną. Odbył pięcioletni wyrok za napad z bronią w ręku na starszą kobietę – dokonał włamania z rozbojem przy użyciu broni palnej, przykładając staruszce pistolet do głowy, żądał pieniędzy.[16] Z drugiej jednak strony Floyd wyjechał z Teksasu, by zacząć nowe życie i nawet apelował do młodzieży, by ta nie szła drogą kryminalnej przemocy z użyciem broni palnej.[17] Został zatrzymany dlatego, że próbował zapłacić fałszywym banknotem 20$.

I kto ma rację mówiąc, że to zbir? Faktycznie z jednej strony miał kryminalną przeszłość, z drugiej odbył karę. Z jednej strony brał narkotyki, z drugiej próbował nawrócić młodzież. A to, że chciał zapłacić fałszywym banknotem? Nie wiadomo czy wiedział, że jest fałszywy, czy nie. Jeśli my mielibyśmy w rękach fałszywą dwudziestkę wiedzielibyśmy, czy jest prawdziwa?

Black Lives Matter

Śmierć Floyda wywołała falę protestów. Które jedni popierali, drudzy krytykowali. W BLM uczestniczyło wielu ludzi. Nawet rodzime gwiazdy, czy firmy udzielały poparcia. Jak na przykład CD Project RED, który przesunął prezentację Cyberpunk 2077[18] albo celebryci, którzy udzielali poparcia,[19] nawet w tak bezmyślny sposób jak Sonia Bohosiewicz, która Black Lives Matter pomyliła z Black Friday (wyprzedażowy piątek).[20] A czym jest BLM?

To inkluzywny ruch społeczny stworzony przez trzy aktywistki czerpiący inspirację z m.in. czarnego feminizmu lat 80-tych, panafrykanizmu (ruch podkreślający odrębną tożsamość duchową ludności pochodzenia afrykańskiego), apartheidu czy ruchu LGBTQ+ z lat 2000.[21] Członkowie BLM walczą o prawa człowieka i z przemocą wobec czarnoskórych oraz z rasizmem systemowym.

Protesty

Co się stało w Stanach w związku z BLM? Zaczęła się fala protestów. Od tych pokojowych,[22] przez te, gdzie rabowano sklepy,[23] aż do tych, gdzie występowały pobicia, podpalenia czy nawet zabójstwa (po obu stronach konfliktu).[24][25][26]

Z czym walczą afroamerykanie? Z systemem, który ich stygmatyzuje ze względu na kolor skóry. Zaczynając. Czarnoskórzy od lat musieli zmagać się z dyskryminacją. Od niewolnictwa, przez segregacje rasowe do dzisiejszej walki o równość systemową. Dlaczego biali są bogatsi?

Dlaczego biali są bogatsi?

Na czarnoskórych przeprowadzano między innymi finansowe drapieżnictwo, wydzielanie pewnych usług jedynie dla określonych grup ludności. Mało tego, czas kryzysu kredytów subprime w 2007[27] pokazał, że wiele złych kredytów zaciąganych było przez mieszkańców „czarnych dzielnic”.[28] W 2009 roku majątek przeciętnej czarnej rodziny wynosił 28 tys. dolarów, zaś białej był niemal dziesięciokrotnie wyższy, wynosząc 265 tys. dolarów.[29]

USA

Jak wiadomo Stany Zjednoczone mają gospodarkę prawicową, bardziej wolnościową od naszej. Oznacza to, że o wiele więcej jest uzależnione od obywatela, a nie finansowane z budżetu państwa. Mówię tu o szkołach wyższych, opiece zdrowotnej etc. Otóż budżet szkoły państwowej uzależniony jest od budżetu danej dzielnicy.[30] Bogate dzielnice mają świetnie wyposażone szkoły z rewelacyjną kadrą, zaś biedne nie mogą sobie na to pozwolić. Czarnoskórzy zamieszkują biedne dzielnice, więc ich poziom edukacji nie jest wysoki. Ciężkie do przeskoczenia staje się również czesne uniwersytetu, które często jest wyższe aniżeli cały majątek rodziny.

Błędne koło

 Dochodzimy do błędnego koła, gdzie pewna grupa (biali) przez lata się wzbogacała tanią siłą roboczą (czarni) i dziś posiada majątki, których nie można nawet porównać. Później ta sama grupa (biali) jest zdziwiona, że czarni (którzy nie mają możliwości edukacji na wysokim poziomie) dokonuje przestępstw. Faktem jest, że czarnoskórzy, którzy liczą zaledwie 13% ogółu społeczeństwa odpowiadają za ponad połowę przestępstw w kraju.[31] Jednak należy wspomnieć, że te przestępstwa są reperkusją po latach rasizmu.

Kto ma rację?

Kto ma rację w walce BLM? Każdy i nikt. Jedna i druga strona ma rację, bo różnice społeczne w tym kraju są tak drastyczne, że  należałoby z jednej strony wypracować jakąś równość (argument czarnych), ale nie można robić drugiej stronie krzywdy (argument białych). Nikt nie ma racji, bo to biali ściągnęli sobie tanią siłę roboczą z Afryki, by budować finansowe imperia, zaś czarni walczą o równość zamieszkami i niszczeniem mienia.

Czego nikt nie powie?

Ważne w tym wszystkim jest to, że i jedna grupa i druga wykorzystuje fakt walki do własnych celów. Pamiętajmy, że w USA zbliżają się wybory. Jest to walka między lewicowymi demokratami i prawicowymi republikanami. Każda z grup przedstawia konflikt na swoją modłę wykorzystując do politycznej gry. A naród zamiast szukać nici porozumienia woli oddać się w ręce bardziej pasującemu mu polityka.

Jako ciekawostkę powiem, że Satchuel Paigelyn Cole (niebinarna aktywistka BLM) przez lata udawała osobę czarnoskórą po to by pracować na wysokich stanowiskach organizacji na rzecz osób czarnoskórych. Cole postawiono zarzuty sprzeniewierzenia tysięcy zarobionych dolarów.[32]

Piątka dla zwierząt

To ostatnio bardzo gorący temat, który doprowadził nawet do załamania w koalicji rządzącej naszym krajem.  Zanim przejdę do futer, przedstawię czym jest pejoratywnie brzmiący ubój rytualny. Otóż w tym przypadku wszystko rozchodzi się o mięso halal idące na eksport do krajów arabskich. Halal w islamie oznacza to co nakazane i jest przeciwieństwem haram, czyli tego co zabronione. Jak wygląda ubój rytualny?

Ubój rytualny

Aby ubój rytualny został spełniony zwierzę nie może być okaleczone lub padłe (dotyczy to zarówno islamu, jak i judaizmu). Religie interpretują mechaniczne oszałamianie zwierząt jako kaleczenie, dlatego ubój rytualny odbywa się bez uprzedniego ogłuszenia. Nie będę wspominał o ustawieniu zwierzęcia, ani modlitwach, które muszą być wtedy wykonywane, ale o czymś ważniejszym.

Otóż uboju rytualnego dokonuje się za pomocą jednego cięcia, przy użyciu bardzo ostrego narzędzia, przez co następuje niemalże natychmiastowa utrata świadomości zwierzęcia. Mało tego, rzeź odbywa się bez udziału innych zwierząt w otoczeniu, tak aby te nie były w stanie widzieć ani słyszeć uboju.[33] To jest niezwykle ważne, bo ubój ten cechuje się większym poszanowaniem do emocji innych zwierząt, aniżeli tradycyjny.

Ubój tradycyjny

Tradycyjny ubój brzmi w naszych uszach jakoś tak łagodniej. Jednak ubój tradycyjny to innymi słowy ubój przemysłowy. A w przypadku uboju przemysłowego nie zawsze zwierzę jest ogłuszone podczas obrabiania. Zdarza się, że drób zostaje żywcem wrzucony do gotującej się wody, a bydło jest przytomne podczas oskórowania.[34]

Co się stanie w przypadku wprowadzenia piątki dla zwierząt? Żywe zwierzęta będą transportowane przez setki kilometrów, do krajów, gdzie taki ubój jest możliwy i to tam się go dokona.[35] Czy jest to działanie prozwierzęce? Szczerzę wątpię.

Pieniądze

Wartość polskiego eksportu mięsa oscyluje w granicach 20 mld zł. Z tego ok. 40% to właśnie ubój rytualny.[36] Warto mieć to na uwadze. Co ciekawe całkowity zakaz uboju rytualnego w Unii Europejskiej obowiązuje jedynie w Szwecji i za niedługo w Polsce. W pozostałych krajach jest on legalny lub uwarunkowany pewnymi ograniczeniami.[37]

Futra

Polska jest trzecim największym potentatem futrzarskim w Europie. Przed nami znajduje się Finlandia i Dania.[38] Kto więc zarobi na likwidacji przemysłu futrzarskiego w naszym kraju? Jak się okazuje nie tylko kraje, w których biznes jest legalny, ale również firmy utylizacyjne z Niemiec.[39]Jak nietrudno się domyślić to właśnie firmy utylizacyjne finansują organizacje ekologiczne – np. Otwarte Klatki.[40]

Polityka

Wracając do polityki, bo cały zamęt to nic innego jak typowy zabieg false flag[41], a rzecz rozgrywa się o polityczny podział. Podejrzewam, że Kaczyński, kolokwialnie mówiąc, ma zwyczajnie dość Ziobry, a doskonale wie, że Solidarna Polska nie będzie totalną opozycją, więc zdecydował się na rozłam w nadziei na utworzenie rządu mniejszościowego. Ewentualnie chciałby doprowadzić do wcześniejszych wyborów, żeby całkiem pozbyć się konkurenta. Jeśli to mu się nie uda, to przynajmniej utrze mu nosa. A wszystko to pod publikę i w imię ratowania zwierząt.

Lewica i Prawica

Wszelkie te konflikty powodują, że segregujemy się na zwolenników i przeciwników. Przez to, że mamy tak wiele konfliktów (aborcja, religia, Kościół, LGBTQ+, BLM, rząd i opozycja etc.) trudno nam się dzieli ludzi, więc przyjęliśmy odgórne standardy na podział na lewicę i prawicę. Dlatego, że większości tak jest łatwiej. Łatwiej? Tak, dokładnie. Wystarczy komuś przylepić łatkę i już go mamy określonego.

Głosuje na PIS to znaczy, że to homofob i nie toleruje afroamerykanów.

Głosuje na PO to pewnie chce żeby islamiści gwałcili nasze żony.

Nie zgadza się z hodowlą zwierząt na futra? To na pewno chce zabijać nienarodzone dzieci.

Nie szczepi dziecka? A to na pewno wierzy w płaską ziemię.

TO JEST CHORE! Oceniamy ludzi w tak infantylny i bezmyślny sposób, że to się w głowie nie mieści! Nie oceniamy się na podstawie swoich czynów, tylko na podstawie opinii z którymi się zgadzamy. Wszystko to jest bardzo wygodne dla tych którzy nami manipulują. Im bardziej będziemy skłóceni, tym łatwiej będzie nami sterować.  Pamiętacie post o zmanipulowanym społeczeństwie? Wszystkie obecne konflikty można bez problemu podpiąć pod opisane tam techniki manipulacyjne.

Kto na tym wszystkim traci? My – ja, wy, wszyscy. Przez polityczne i gospodarcze gierki o stanowiska i pieniądze kłócimy się z najbliższymi. Wystarczy spojrzeć na stereotypową rozmowę rodzinną, kiedy na tapet wchodzi polityka. Co wtedy się dzieje? Kłócimy się jak najgorsi wrogowie, mimo że jesteśmy sobie tak bliscy.

Moja rada jest prosta – odpuśćmy. Balansujmy pomiędzy jedną, a drugą stroną konfliktu. Prawda zawsze leży gdzieś pośrodku, więc bardziej krytycznie podchodźmy do tego co widzimy i słyszymy. Jeśli opowiadamy się za jakąś tezą to drążmy i dociekajmy, aby poznać również argumenty przeciwne naszej opinii. A przede wszystkim skończmy się ze sobą nawzajem kłócić, bo nie prowadzi to do niczego dobrego.


[1] https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/961752,od-cioci-krysi-z-opozycji-krystyna-pawlowicz-bawi-corke-borysa-budki.html
[2] https://szczepienia.pzh.gov.pl/wszystko-o-szczepieniach/plusy-i-minusy-szczepionek
[3] https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-zakazne,rozyczka-u-dzieci--choroba----objawy--leczenie-i-powiklania,artykul,1579205.html
[4] https://lekarzebezkolejki.pl/blog/rozyczka-grozna-choroba-zakazna-jak-sie-przed-nia-chronic/w-600
[5] https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/rozyczka/8/?print-version
[6] https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/rozyczka/3/#jak-wyglada-epidemiologia-rozyczki-w-polsce-
[7] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/67591,rozyczka
[8] https://www.medonet.pl/zdrowie,szczepionka-mmr---szczepienie-przeciw-odrze--swince-i-rozyczce,artykul,1733779.html
[9] https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-odpornosciowy/pierwotne-niedobory-odpornosci-przyczyny-objawy-leczeni-aa-TkiD-aZKG-nWch.html
[10] https://badamydzieci.pl/porady/szczepienia/szczepionka-mmr-powiklania/
[11] https://badamydzieci.pl/porady/szczepienia/szczepionka-mmr-powiklania/
[12] https://badaniaprenatalne.pl/choroby-metaboliczne-u-dzieci-przyczyny-diagnostyka/
[13] https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-jego-smierc-wstrzasnela-ameryka-kim-byl-i-jak-zginal-george-,nId,4527878
[14] https://www.nytimes.com/2020/05/31/us/george-floyd-investigation.html
[15] https://bezprawnik.pl/zabojstwo-georgea-floyda/
[16] https://cai24.pl/na-glowne/6167/kim-byl-george-floyd/
[17] https://www.dailymail.co.uk/news/article-8366533/George-Floyd-moved-Minneapolis-start-new-life-released-prison-Texas.html
[18] https://www.benchmark.pl/aktualnosci/nie-bedziecie-zadowoleni-prezentacja-cyberpunk-2077-opozniona.html
[19] https://www.gala.pl/artykul/gwiazdy-publikuja-czarne-kwadraty-na-instagramie-wyjasniamy-o-co-chodzi-200602115902
[20] https://natemat.pl/310949,wpadka-soni-bohosiewicz-z-black-lives-matter-jak-odpowiada-na-instagramie
[21] https://www.blackpast.org/african-american-history/black-lives-matter-growth-new-social-justice-movement/
[22] https://www.vogue.pl/a/vogueinternational-blacklivesmatter-10-ciemnoskorych-fotografow-dokumentujacych-protesty-w-usa
[23] https://bezprawnik.pl/blik-fenomenem-w-platnosciach-ecommerce
[24] https://niezalezna.pl/348531-tak-wygladaja-pokojowe-protesty-w-usa-relacja-dziennikarza-to-hit-internetu
[25] https://pantarhei24.com/usa-czarnoskory-policjant-zastrzelony-na-sluzbie-przez-czarnoskorego-lupiezce-podczas-protestow-blm-i-media-milcza/
[26] https://wsensie.pl/swiat/35726-protest-blm
[27] https://goldenmark.com/pl/mysaver/kryzys-subprime/
[28] https://forsal.pl/artykuly/1019787,dlaczego-czarni-amerykanie-wciaz-sa-biedni-zaskakujace-wyniki-badan.html
[29] https://wyborcza.pl/1,75399,13503803,W_USA_czarnym_wciaz_pod_gorke.html
[30] https://www.hoplofobia.info/wp-content/uploads/2015/08/DOJ-2011-Homicide-Trends-in-the-United-States-1980-2008.pdf
[31] https://www.hoplofobia.info/wp-content/uploads/2015/08/DOJ-2011-Homicide-Trends-in-the-United-States-1980-2008.pdf
[32] https://eu.indystar.com/story/news/investigations/2020/09/18/indianapolis-activist-satchuel-cole-lied-being-black/3486542001/
[33] https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/produkcja-zwierzeca/mieso/20636-spor-o-uboj-rytualny-w-niemczech-wazniejszy-dobrostan-czy-religia
[34] https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/zobacz-jak-wyglada-uboj-zwierzat-ten-zwykly/9kp7c4n
[35] https://www.prawo.pl/biznes/uboj-rytualny-co-zmienia-nowelizacja-ustawy-o-ochronie-zwierzat,503171.html
[36] https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-09-15/branza-miesna-obawia-sie-zmian-dotyczacych-uboju-rytualnego-ekonomicznie-szkodliwe/
[37] http://www.radiopik.pl/3,22382,uboj-rytualny-w-krajach-ue
[38] https://www.dw.com/pl/og%C3%B3lnoeuropejski-prze%C5%82om-hodowle-zwierz%C4%85t-futerkowych-zanikaj%C4%85/a-54980051
[39] https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fermy-futerkowe-jesli-nie-my-to-kto-zarobi,101,0,2397285.html
[40] https://www.youtube.com/watch?v=XVd3rqdZoXo
[41] https://www.dictionary.com/browse/false-flag
Please follow and like us:
error

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Google+