Jak postępują ludzie sukcesu? Sprawdź na tata po rozwodzie
Sukces

Człowiek sukcesu

Ten, kto chce osiągnąć sukces musi zachowywać się jak człowiek sukcesu. Musi tak myśleć, postępować i tak samo karmić swój umysł. Czy to oznacza, że ma być kalką, albo kopią? Nic z tych rzeczy. Otóż okazuje się, że ludzie sukcesu mają podobne cechy i nawyki, których suma sprawia, że osiągają sukces. Jakie to cechy?

O czym myślimy i rozmawiamy?

Czas na mały rachunek sumienia. Zastanówmy się na czym przez większość czasu koncentrujemy swoje myśli? Co to jest? Czy jest to telewizja? A może spokojne chillowanie, wolne od trosk dnia codziennego? Jaki jest przewodni temat naszych rozmów? Rozmawiamy o wpadkach celebrytów, albo o życiu osób trzecich? Może być też tak, że przez większość czasu koncentrujemy się na wartościowych ideach, na sposobie by udało nam się odnieść sukces. Może dopiero zastanawiamy się czym dla nas jest ten cały sukces, hm? Albo szukamy drogi na skróty do jego osiągnięcia. Powiem tak, jeśli chcemy osiągnąć sukces musimy zachowywać się jak ludzie sukcesu. Dlaczego? Jak pisałem w poście o optymizmie nasz umysł łatwo jest oszukać. Musimy oszukiwać go, że już jesteśmy ludźmi sukcesu, a wtedy mózg nam „uwierzy”. No dobrze, tylko jak zachowują się ci ludzie sukcesu?

Kochają to co robią

Żeby odnieść sukces należy pokochać to co się robi. Kiedy wykonujemy coś z przymusu nie uda nam się odnieść w tej dziedzinie powodzenia. A nawet jeśli z jakiś przyczyn, jednak nam się uda to z pewnością nie będzie nas te powodzenie cieszyć. Jak pisałem w poście o wychowaniu bez nagród i kar, kiedy dziecko robi coś z pasji, bez przymusu jest bardziej efektywne. Dorosłych tyczy się to tak samo. Dlatego kiedy coś robimy skupiajmy się na procesie, a nie na samych efektach. Małe kroki to małe sukcesy. Suma małych sukcesów to duży sukces.

Biorą odpowiedzialność za swoje czyny

Robiąc duże rzeczy zdarzają się potknięcia. Małe upadki. To nic dziwnego i nadzwyczajnego. Każdemu czasem nie wyjdzie. Zapamiętajmy: „Co należy zrobić po upadku? To, co robią dzieci: podnieść się!” (Aldous Huxley) Ludzie sukcesu nie narzekają i nie obwiniają innych za swoje porażki. Dlaczego? Bo nie są eksternalistami. Ludzie sukcesu to internaliści.

Dbają o zdrowie i sprawność fizyczną

To wynika z poprzedniego. Jak pisałem w poście „Łapcie za stery” internaliści są jak optymiści. Zarówno ci pierwsi, jak i drudzy dbają o zdrowie i fizyczną sprawność.

Stawiają na rozwój

Jeśli dbamy o zdrowie fizyczne to dlaczego mielibyśmy zaniedbać zdrowie psychiczne? Jeśli rzeźbimy ciało, to ducha również powinniśmy. Tak jak ludzie sukcesu dbajmy o nieustanny rozwój. 86% ludzi sukcesu lubi czytać książki. Średnio spędzają przy tym pół godziny dziennie.[I] Czytajmy, szkolmy się, uczmy.

Bill Gates czyta około 50 książek rocznie. Poleca on na przykład „21 lekcji na XXI wiek” autorstwa Yuval Noah Harari [II]

Ulubioną książką najbogatszego człowieka na świecie – Jeffa Bezosa to „Okruchy dnia” spod pióra Kazuo Ishiguro [III]

Warren Buffet czyta od 600 do 1000 stron dziennie. Szczególne znaczenie dla niego miał tytuł „Inteligentny Inwestor” Benjamina Grahama [IV]

Otaczają się wartościowymi ludźmi

„Kto z kim przestaje, takim się staje” twierdzi polskie przysłowie. Wszelkiej maści couchowie wolą mówić:  „Jesteś średnią 5 osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu”. Jak pisałem w tym poście zgodnie z zasadą GPD (Garnij – Przekaż – Działaj) musimy mieć od kogo się uczyć (za GPD – garnąć). Ucząc się dobrych nawyków i dobrych działań powinniśmy przebywać z ludźmi, którzy są w tym dobrzy. Kiedy obcujemy z pesymistą i narzekaczem w końcu sami zaczniemy narzekać.

Aktywnie słuchają

Jeśli się uczymy, musimy aktywnie słuchać innych. Jak już wiemy, ludzie sukcesu nieustannie się uczą, a z racji tego są również świetnymi słuchaczami. Ponadto zadają właściwe pytania, wyciągają wnioski, z czego czerpią dodatkową naukę. Wnikliwe słuchanie pozwala na naukę, z racji tego, że dialog pozwala w pełni zrozumieć dany temat oraz uzyskać dodatkowe informacje.

Są pewni siebie

Pewność siebie to kluczowy składnik sukcesu i udanej kariery. Mając wizję i cel jesteśmy pewni co do chęci jego osiągnięcia. Jeśli kochamy to co robimy, czujemy się w tym silni. Ludzie sukcesu są zawsze pewni siebie. Nawet jeśli są świadomi, że mają braki w którejś dziedzinie nie podłamują się tym i nie okazują słabości. Zawsze walczą i idą do przodu.

Panują nad emocjami

Jeśli jesteśmy pewni siebie, kochamy co robimy, idziemy do przodu, otaczamy się pozytywnymi postaciami, odsuwamy od siebie pesymistów to również zarządzamy swoimi emocjami i odwracamy się od tych, które nam nie służą. Ludzie sukcesu uczą się odsuwać wszelkie negatywne emocje. Poświęcają czas na głębszą refleksję i analizę swoich emocji, tak aby potrafić odłożyć je na bok w momencie kiedy jest to konieczne.

Człowiek sukcesu

Zauważyliście, że każda cecha wynika z innej? Są jak koła zębate. Jedna cecha napędza drugą, która wynika z jeszcze innej. Człowiek sukcesu to suma składowych cech. Jeśli jednak nauczymy się podstaw, to będą one nawzajem się napędzać.


[I] https://www.coprzeczytac.pl/ludzie-sukcesu-czytaja-ksiazki/
[II] https://www.gatesnotes.com/Books/21-Lesson
[III] http://www.ejinsight.com/20171010-why-jeff-bezos-raves-about-nobel-laureate-kazuo-ishiguro/
[IV] https://maklerska.pl/ulubione-ksiazki-warrena-buffetta/

Please follow and like us:
error

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Google+