tataporozwodzie co robić gdy dziecko przeklina co zrobić by dziecko nie przeklinało
Porady

Jak radzić sobie z przekleństwami u dziecka?

Nie uchronicie kilkulatka od przekleństw. Nawet jeśli nie przeklinacie Wasze dziecko z pewnością usłyszy brzydkie słowa z innych ust. Jeśli nie będzie to telewizja, to będą to koledzy, koleżanki, internet, albo ludzie na ulicy. Możliwości jest naprawdę wiele.

Przecież nie zabronicie mu rozmawiać z rówieśnikami, albo chodzić po ulicy, prawda? Prędzej, czy później z pewnością usłyszy i nauczy się tych słów. Jednak w największej mierze od Was zależy to jak maluch będzie wysławiać się.

Dziecko nie rozumie co oznaczają przekleństwa

Każda k*rwa, która znajduje ujście w wypowiedzi dziecka wypowiadana jest bezmyślnie i opiera się jedynie na ładunku emocjonalnym, z którym kojarzy je dziecko.

Śmialiście się kiedykolwiek słysząc wulgaryzmy, które Wasz potomek wypowiadał swoim słodkim głosikiem? Teraz skojarzone jest ono żartem i czymś zabawnym.

Wykrzykiwaliście przekleństwa w nerwach i gniewie? Wasze dziecko, aby zaakcentować swoje rozgoryczenie również będzie rzucać bluzgami.

Obrażaliście kogoś w obecności swojego dziecka? Musicie wiedzieć, że dziecko Was obserwuje. To Wy jesteście jego wzorem! Będzie ono Was naśladować. Zarówno te dobre, jak i złe zachowania. Dlatego jeśli kogoś nazwiecie d*pkiem, uwierzcie, że możecie usłyszeć tę samą obelgę wycelowaną w Waszą stronę.

Jak sprawiłem, że Marcel nie przeklina?

Bardzo dużo rozmawiam. Niezależnie od tego, czy się bawimy, czy eksplorujemy świat. Zadaję pytania. Drążę tematy. Staram się aby nie było żadnych tabu, nawet jeśli chodzi o wulgaryzmy. Poznając otaczający świat Marcelek chciałby się dowiedzieć wszystkiego. Niemalże każde zdanie zaczyna się od „dlaczego”. Wykorzystuję to. Kładę duży nacisk na naukę nowych i trudnych słów. Ucząc słownictwa staram się włożyć w nowy wyraz jak największą ekspresję, dzięki której zostanie z łatwością zapamiętane. Dzięki temu Marcel ma niezwykle bogaty słownik.

No dobrze, ale jak sprawiłem, że nie przeklina?

Najpierw zaznajomiłem syna z wulgaryzmami. Opowiedziałem mu, że takie istnieją i są nieakceptowalne z ust małego chłopca. Pierwszym wyzwaniem było wytłumaczenie co to jest d*pa. „D*pa to synonim słowa pupa, tylko taki brzydki synonim.” Marcel już wie, czym jest synonim, więc prościej jest mi wyjaśnić, że słowa d*pa używa się, gdy jest się bardzo mocno złym.

Wytłumaczyłem, dlaczego ludzie używają brzydkich słów. Bez emocji (pozytywnej i negatywnej) tłumaczę, że k*rwa to przekleństwo i oznacza coś bardzo brzydkiego. Marcel pyta dlaczego ludzie tak często wypowiadają te słowo. Odpowiadam, że to przez to, że używają tego słowa jako przecinek. Nie mogąc wypowiedzieć zdania jednym tchem w całości, nie zastanawiając się i nie robiąc przerw wolą użyć brzydkiego słowa. Tłumaczę, że wypowiadając takie słowo człowiek ukazuje swoją głupotę. Marcel, wie co to głupota. Wie, również, że jest elokwentny, więc takie słowo nie przejdzie z jego ust. To przecież oznaczałoby, że jest głupcem.

Przepraszaj za każde brzydkie słowo.

To niezmiernie ważne. Obojętnie, czy skierowane są w kogoś, nie daj Boże w dziecko, czy w eter. Zawsze przepraszaj!

Osobiście przepraszam za d*pę, ch*lerę i każde brzydkie słowo, które mi się wymsknie. Dzięki temu Marcel wie, co jest akceptowalne, a co takie nie jest. Zna hierarchię słów i wie, że zarówno z moich jak i jego ust wulgaryzmy są czymś złym.

Jeśli rodzic nie przeprasza, a karci dziecko wprowadza chaos w jego głowie. No, bo dlaczego mama i tata mogą przeklinać, a ono nie?

Porady:

  1. Ustal jasno, które słowa są brzydkie i nieakceptowalne
  2. Wytłumacz, co oznaczają wulgaryzmy
  3. Pokaż dziecku, że używanie przekleństw jest wadą (może oznaczać niską inteligencję, brak edukacji, niższość, cokolwiek byle kojarzyło się pejoratywnie)
  4. Przepraszaj za wypowiedziane przez ciebie złe słowa
  5. Karaj za przekleństwa. Bądź w tym konsekwentny.
  6. Jeśli dziecko używa przekleństw jako przecinków, wskaż alternatywę w postaci innych trudnych słów (pluralizm, erudyta, kursywa) Jeśli w wyrazie jest litera „r”, wtedy łatwiej, wszak w większości wypowiadanych przekleństw, jest te dźwięczne „eR”.
Please follow and like us:
error

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Google+