Jak stworzyć zdrowy i szczęśliwy związek - tata po rozwodzie
Porady

Jak stworzyć zdrowy i szczęśliwy związek?

Coraz więcej widzi się rozwodów, nieszczęśliwych par i zdrad. Co zrobić, żeby relacja była szczęśliwa i udana?

Po rozwodzie

Nie da się ukryć, że sam mam za sobą nieudany związek. Nawet nazwa strony o tym mówi. Jednak dzięki poniesionej porażce, wiem jakich błędów nie popełniać, by tworzyć zdrową relację. Człowiek jest takim dziwnym stworzeniem, że nie potrafi uczyć się na czyichś błędach. Gdyby tak było, to w obecnej chwili, jako ludzkość bylibyśmy znacznie bardziej posunięci w rozwoju cywilizacyjnym i mentalnym. Niestety tak, nie jest. Mimo to przedstawię Wam sposoby na stworzenie udanej relacji, z której będzie można czerpać nieustanną radość.

Szczerość

Po pierwsze szczerość. Jednak nie taka, o której myślicie. Szczerość z samym sobą. Żeby tworzyć szczęśliwy związek musimy być szczery wobec siebie, nie udawać kogoś kim nie jesteśmy. Nie możemy zmieniać swojego charakteru dla drugiej osoby, gdyż po jakimś czasie zacznie nas to uwierać. 

Sfrustrowany partner to żaden partner.

Jeśli druga osoba nie akceptuje nas takimi jak jesteśmy to znaczy, że to nie jest odpowiednia dla nas osoba, że to nie jest nasza druga połówka. Bywa, że wydaje nam się, że kogoś kochamy, a tak naprawdę jest to zwykłe uzależnienie.

Równowaga

Skoro już jesteśmy sobą pora na równowagę. To bardzo ważne. Równowaga oznacza, że każdy daje od siebie tyle samo. Ile to jest tyle samo? Wszystko –w szczęśliwym związku dajemy całych siebie. Pamiętacie tę prostą receptę którą opisałem w poście o rozstaniu?  

Wystarczy, że priorytetem życiowym partnera jest szczęście partnerki, zaś priorytetem partnerki jest szczęście partnera. 

Tak rozumiem równowagę. Wiem doskonale o tym, że wszelkie poradniki o związkach mówią, że nie odpowiada się za szczęście drugiej połówki. Jednak, nie zmienia to faktu, że możemy się do niego przyczynić, czyż nie

Kompromis

W każdym związku trzeba iść na kompromis. Nigdy nie będzie tak, że we wszystkim będziemy się zgadzać. Jednak kompromis to nie jednostronna zgoda na wszystkie pomysły drugiej osoby. Kiedyś usłyszałem taką definicję kompromisu

Kompromis to sytuacja, w której żadna ze stron nie jest zadowolona.

Coś w tym jest. Kompromis bowiem jest wtedy gdy oboje partnerów czuje niedosyt. Dzieje się tak kiedy ustępujemy na tyle, że nie jest to dla nas zbytnio uciążliwe i nasz partner, czy partnerka ustępuje tyle samo

Relacja dwóch osób

Udany związek jest wtedy, kiedy to my jesteśmy kowalami losu. Dopuszczanie innych ludzi, by nam doradzali, dawali wskazówki i cenne rady jest zgubne.

Często powtarzam, że ludzie z natury są zawistni i zazdrośni. Ciężko jest się tej zazdrości pozbyć. Dlatego rada, która nam wydaje się być złota, bo otrzymaliśmy ją od zaufanej nam osoby, może okazać się gwoździem do trumny naszego związku.

Rodzice, czy przyjaciele nie żyją w naszym związku. Jest on tylko nasz.

Dopowiem jeszcze, że rozpowiadanie problemów na zewnątrz również nie jest dobre. Lepiej przepracować problemy razem, niż dawać pożywkę komuś, kto później będzie na tym żerował.

Telepatia

Nikt z nas nie jest telepatą. Dlatego każda para powinna postawić na rozmowę. Rozmowę o problemach, pragnieniach, planach i oczekiwaniach. Wasz partner, czy partnerka nie dowie się, że coś Wam nie odpowiada, jeśli o tym nie powiecie. Nie ma co się bać konsekwencji. To jak z nowotworem, który rozwija się w ciele. Staramy się o nim zapomnieć, a on rośnie w siłę. Rozmowa jest fundamentem szczęśliwego związku i mówię to zarówno do kobiet, jak i mężczyzn, bo zarówno kobietom, jak i mężczyznom zdarza się preferowanie milczenia, owijania w bawełnę, czy niedopowiedzeń

Jeśli chcemy, by nasz partner o czymś wiedział, albo coś zrobił to po prostu o tym powiedzmy

Zainteresowanie

Z pewnością niejedna osoba po nieudanym związku stwierdziła, że kompletnie nie zna swojej drugiej połówki, że ta osoba jest jej całkowicie obca. Dlaczego? Z prostego powodu – nie słuchamy się nawzajem

Zamiast słyszeć lepiej jest słuchać

Wykażmy zainteresowanie drugą połową. Warto jest ją poznać. Jak długo powinno trwać poznawanie siebie nawzajem? Odpowiadam – cały czas. Codziennie coś się dzieje. Nie zawsze jest to ciekawe, ale zawsze coś jest. Tak jak na początku związku zasypujemy się natłokiem informacji, tak po pewnym czasie to maleje, by nie powiedzieć zanika. Dzieje się tak dlatego, że zamiast słuchać wolimy mówić o sobie. Na to przyjdzie jeszcze czas. Dowiedzmy się kim jest ta druga osoba, poznajmy ją, żebyśmy mieli pewność z kim się wiążemy

Rytuały

Dlaczego Święta Bożego Narodzenia są dla tak wielu osób ważne? To przez tradycje i rytuały z nimi związane.

Aby związek był magiczny, należy przyprawić go odrobiną magii.

Moim zdaniem każda para powinna stworzyć sobie rytuały i tradycje. Powtarzalność jakichś czynności z dodatkową, wyjątkową otoczką sprawi, że będziecie je celebrować. Celebrowanie prowadzi do radości, radość zaś do szczęścia. Wiele par o tym zapomina i żyje od tak, z dnia na dzień, by nie powiedzieć „z przyzwyczajenia”. Stwórzmy swoje „ważne miejsca”, „ważne daty”, „ważne rytuały”, które będziemy odwiedzać, świętować i powtarzać. Dzięki temu częściej będziemy się cieszyć.

Rodzic

Czasem w związku zamieniamy się w rodzica, bądź dziecko. Zytnio opiekujemy się drugą osobą, a nie na tym polega związek. Związek to równość, sprawiedliwość, demokracja. Owszem, bądźmy wsparciem, ale nie cały czas. Jeśli jedyne co robimy to ciągnięcie za rękę i pchanie do przodu to, niestety, ale nie jest to związek. Wsparcie powinno iść z każdej ze stron. Powinniśmy, być w takim rozumieniu lustrzanym odbiciem – gdy jedno ma problem drugie pomaga, gdy drugie ma problem, pomaga te pierwsze.

Bycie w związku to nie bycie rodzicem

Związek autorytarny

Upominanie, rozkazy, wypominanie. Nie używajmy władczych zwrotów. „Masz, musisz, zrób” – tryb rozkazujący wyrzućmy do kosza. Nie wypominajmy, nie upominajmy. Lepiej posłużyć się zwrotami, które opisałem w „Porozumieniu bez przemocy

W skrócie:

Opisujemy sytuację oraz swoje uczucia z nią związane, wyrażamy swoje potrzeby, a na koniec formułujemy prośbę.

To niezwykle proste, a dzięki temu unikniemy bezowocnych kłótni.

Moja wina

Och, jak ciężko uderzyć się w pierś i przyznać do błędu! Jednak, szczerze, ile razy pragnęliśmy, by do winy przyznał się nasz partner, albo rodzic, kiedy to my mieliśmy rację? Widzicie? Skoro oczekiwaliśmy, bądź nawet wciąż oczekujemy tego od kogoś, to jak możemy sami nie postępować w ten sposób? Nie bądźmy hipokrytami. Popełniliśmy błąd, przyznajmy się do tego. Mało tego, użyjmy słowa „przepraszam”

Jesteśmy dorośli – bierzmy odpowiedzialność za swoje czyny. Miejmy siłę i odwagę przyznać się do pomyłki, błędu, czy porażki

Niewerbal

Czy muszę o tym w ogóle mówić? Komunikaty niewerbalne są ważne nie tylko na początku związku, ale przez cały czas. Przytulajmy się, głaskajmy, całujmy, obejmujmy, patrzmy w oczy, kiedy rozmawiamy. Mało tego, używajmy odpowiedniego tonu głosu, kokietujmy, a przede wszystkim bądźmy w tym szczerzy. Kiedy komunikat niewerbalny kłóci się z werbalnym druga połowa wykryje nieszczerość, a to początek rozpadu związku.

Związek

Nie każdy związek jest związkiem. Czasem jest to wygoda, przyzwyczajenie, czy uzależnienie. Nie zawsze jest tak, że związek, w którym jesteśmy jest tym czego pragniemy od życia. Życie jest zbyt krótkie, aby móc pozwolić sobie na relację w której jest nam niewygodnie. Czasami zaś jest tak, że wydaje nam się, że to jest ten, prawdziwy, jedyny i właściwy związek, ale właśnie, „wydaje nam się”, co widać, chociażby po adresie tego bloga.

Please follow and like us:
error

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Google+