Jaka jest Polska - tata-rozwodzie - tata po rozwodzie
Przemyślenia

Jaka jest Polska?

W miniony czwartek świętowaliśmy rocznicę odzyskania niepodległości. To dobry moment, aby się zastanowić jaka jest ta nasza Polska. Czy jest to dobry kraj do życia? Czy też może lepiej stąd uciekać?

Oczami obcokrajowca

Najbardziej bezstronną ocenę moim zdaniem wystawi ktoś przyjezdny. Nie nasiąkł on naszymi przywarami i punktem widzenia. Z opinii trzeciej osoby można dowiedzieć się o zaletach, na które nie zwracamy zwykle uwagi. Dlatego na potrzeby tego posta prześledziłem opinie o naszym kraju na różnego rodzaju forach i portalach, aby zebrać w pigułce to, co się o naszym kraju sądzi poza jego granicami.

Tanio

Jaka jest Polska oczami obcokrajowca? Większość przyjezdnych uważa, że ceny w naszym kraju są przystępne. Zwiedzanie, wypoczynek czy życie w Polsce jest zwyczajnie tanie. Mimo, iż wiele Polek i Polaków narzeka na zarobki, przyjezdni chwalą je sobie. Niektórzy piszą, iż mimo że zarabiają u nas w okolicy 1000€ miesięcznie (co jest niską stawką jak na europejskie standardy) to stać ich na mieszkanie i zwiedzanie naszego kraju.

Kiedy rozmawiałem z przyjezdnymi ze wschodu, ci również nie narzekali na ceny. Z reguły mówili mi, że zarobki pozwalają im na życie w naszym kraju. Ci, którzy palili papierosy twierdzili jak jeden mąż, że są one zbyt drogie. Jednak to już reguła, że im bardziej na zachód, tym wyroby tytoniowe droższe.

Jedzenie

Jeśli ktoś wypowiada się o naszej ojczyźnie zazwyczaj temat zbiega na jedzenie. Większość przyjezdnych twierdzi, że nasza kuchnia jest przepyszna, dobrze doprawiona i zróżnicowana, a do tego serwuje się w naszych restauracjach naprawdę duże porcje.

Za smaczne i tanie uznaje się bary mleczne, w których obcokrajowcy poznają lokalną kuchnię. Za naprawdę smaczne uznaje się wyroby wędliniarskie, gołąbki, kluski śląskie, pierogi, bigos, no i oczywiście schabowego. Przyjezdni chwalą również nasze piwo.

Miasta

Choć zdarza nam się narzekać na wygląd miejsca, w którym przyszło nam żyć, to wbrew pozorom, obcokrajowcom bardzo się u nas podoba. Uwagę przyciągają zabytkowe miasta. Docenia się naszą historię (z której powinniśmy być dumni!) oraz to, że niektóre obiekty wyglądają jak „wyjęte z muzeum historii” (co uznaje się za komplement).

Bezpieczeństwo

W akapicie tym pewnie zdziwię niektórych z Was, jednak jedną z częściej wymienianych zalet jest bezpieczeństwo. Jedynymi osobami przed którymi nawzajem się przestrzegano są futbolowi chuligani. Przyjezdni chwalą nas natomiast za brak demagogów wykrzykujących swoje racje na ulicach, brak agresywnych ludzi oraz za to, że problem narkomanii i bezdomności nie jest tak widoczny, jak w innych częściach świata. W tym miejscu warto chyba pokazać film Casha z Los Angeles, aby mieć kontrast:

Biznes

Jaka jest Polska dla biznesu? Gros przedsiębiorców przybywających z zagranicy chwali nasz kraj jako dobry do prowadzenia biznesu. Ponadto specjaliści przybywający do nas za pracą chwalą innowacyjne przedsiębiorstwa, start-up’owe podejście do pracy, swobodną atmosferę oraz podejście współpracowników.

Polska gościnność

Polacy chwaleni są za otwartość względem przyjezdnych. Wciąż aktualne jest powiedzenie „Zastaw się, a postaw się”. Mimo, iż w naszych oczach jest ono nacechowane pejoratywnie, obcokrajowcy są pod wrażeniem tego, jak Polacy potrafią ugościć.

Na zagranicznych forach często wspomina się, iż w rozmowie z Polką czy Polakiem wystarczy użyć kilku polskich słów, by być bardzo dobrze traktowanym i wywołać na twarzy rozmówcy szeroki uśmiech.

Wady

Oczywiście to nie jest tak, że nasz kraj jest bez wad. Przecież sami ich tak wiele widzimy. Jaka jest Polska? Jakie ma wady oczami przyjezdnych?

Polskie nastawienie

Tak wiele osób narzeka na nasze negatywne nastawienie, że pozwoliłem sobie stwierdzić, że nasze narzekanie można by nazwać „polskim nastawieniem”.

Przykładowo w krajach anglosaskich, kiedy spytasz kogoś co słychać odpowie „w porządku, a u ciebie?”. Za to w Polsce zadając takie pytanie w odpowiedzi usłyszymy zalew własnych żalów i opowiadań o troskach. Najczęściej narzekamy na zdrowie, pieniądze i ogólne niepowodzenie.

Przez to w oczach innych wyglądamy na nieszczęśliwych i przygnębionych. Na takich, którzy nie cieszą się życiem tylko widzą je w ciemnych barwach.

Polityka

Ludzie z zagranicy zauważają, że zbyt mocno przeżywamy politykę. Niektórzy twierdzą nawet, że jest to temat nr 1 w naszym kraju. Zamiast dyskutowania na temat codziennych problemów wolimy dyskusję o światopoglądzie, polityce czy religii.

Klimat i służba zdrowia

Przyjezdni narzekają na jakość naszego powietrza oraz na stan służby zdrowia. Problemem są kolejki do lekarzy i terminy na leczenie specjalistyczne. Ponadto problemem wydaje się być stan naszych szpitali. Smog w wielkich aglomeracjach również przeszkadza przyjezdnym, szczególnie tym, którzy przybyli z małych miasteczek, bądź wsi.

Język

Przyjezdni zauważają trudność w nauce naszego języka, jednak niemal wszyscy twierdzą, że jesteśmy otwarci na obcokrajowców i próbujemy się z nimi dogadać na różne sposoby. Uważa się, że dużo z nas potrafi porozumiewać się w języku obcym, a nawet jeśli nie, to dopowiadamy resztę „na migi”. Obcokrajowcy dodają, że wystarczy wpleść w rozmowę kilka słów w naszym języku („dzień dobry”, „dziękuję”), byśmy traktowali przyjezdnego dużo lepiej.

Polska to fajny kraj

Mówiłem w innym poście, że Polska jest fajnym krajem i warto być dumnym z bycia Polakiem/Polką. Przyjezdni uważają podobnie – że Polska jest wspaniałym krajem do zwiedzania, pracy czy też zwykłego osiedlenia się. Na jednym forum znalazłem nawet cytat:

Jeśli szukasz miejsca na imprezę, poznanie nowych przyjaciół lub rozpoczęcie i budowanie kariery ze stabilnymi zarobkami, nie szukaj dalej.

Wystarczy więc, że popracujemy nad naszymi przywarami i będzie tu jeszcze piękniej. Bo przecież to od nas zależy jaki ten kraj będzie. Jak mówiłem w poprzednim poście – wystarczy, że podamy sobie ręce, nie będziemy toczyć wewnętrznych sporów, spróbujemy się dogadać. To wystarczy, by było tu jeszcze fajniej.

Please follow and like us:
error

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Google+