Kajdany stereotypów - tata po rozwodzie
Porady

Kajdany stereotypów

Mamy wykreowany stereotyp życia. Randki, związek, ślub albo praca, kredyt, mieszkanie. Przez to, że poddajemy się zewnętrznym presjom jesteśmy nieszczęśliwi.

Życie według miary

Często mówi nam się jak powinno wyglądać życie. Oglądamy telewizję (sic!) gdzie pokazuje nam się idealne życie, idealnych par, które notabene wciąż są wobec siebie nieszczere i mają mnóstwo problemów. Jednak właśnie te życie pokazuje się, jako wzorowe, do którego powinniśmy dążyć. To kłamstwo. Takimi kłamstwami jesteśmy karmieni na co dzień. Nie tylko przez telewizję, ale i ogólnie panujące stereotypy.

Jak powinno wyglądać życie?

Dwójka dzieci, mąż, żona, pies – wszyscy szczęśliwie mieszkający w nowym domu. Błąd. Wcale tak nie musi wyglądać życie. Być może ktoś będzie szczęśliwy jako bezdomny na tropikalnej wyspie. Ktoś inny może odczuwać szczęście mieszkając w starej kamienicy, czerpiąc radość ze słuchania winyli. Nie ulegajmy stereotypom. Jeśli ktoś z Was jest singlem i jest mu z tym dobrze, to świetnie! Jeśli ktoś z Was ma gromadkę dzieci i cieszy się z tego powodu, to niech nie da sobie wmówić, że jest „pięćset plusem”.

Nikt nie ma prawa mówić Wam, jak ma wyglądać Wasze życie.

Podobni do innych

Wzorce w życiu są dobre. Warto czerpać z innych inspirację, jednak przede wszystkim powinniśmy być sobą. Nie upodabniajmy się na siłę do innych, bo nigdy nie wiadomo, czy w czyichś butach będzie nam wygodnie. Pamiętajmy, że każdy niesie swój krzyż i swoje problemy. Każdy idealny obraz ma swoje rysy i defekty.

Singiel znaczy samotny

W pewnym wieku bycie singlem w oczach innych wygląda jak bycie samotnym. To nieprawda. Można mieć rodzinę i przyjaciół, którzy wystarczają. Można mieć wokół siebie mnóstwo ludzi. Nie trzeba mieć pary i tworzyć związku. Nikt do tego nie zmusza. Powiem więcej – można tworzyć związek i czuć się samotnym. Można tworzyć rodzinę i być nieszczęśliwym. Samotność jest niezależna od bycia z kimś w parze.

Dlaczego nie macie jeszcze dzieci?

Jestem ojcem, ale szczerze nie cierpię tego pytania. Ludzie bez ogródek pytają o dzieci zarówno świeże małżeństwa, jak i te z dłuższym stażem. Tylko nie wiedzą jakie problemy mają inni i z czym się borykają. Nie każdy chce mieć dzieci i nie każdy może je mieć. Zadając takie pytanie komuś kto od dłuższego czasu stara się zajść w ciążę tylko dokładamy stresu. Odpuśćmy. Nikt nie musi mieć dzieci. To nie przymus.

Dobry związek to wspólne zainteresowania

Kolejny kłamliwy stereotyp. Wspólne zainteresowania po pierwsze nie są gwarancją szczęśliwego związku, a po drugie brak wspólnych zainteresowań nie jest przeszkodą do wspólnego, wspaniałego życia. Mało tego, mając różne zainteresowania, mamy więcej tematów do wspólnych rozmów, możemy się nawzajem uczyć oraz zarazić zajawką.

Stereotypowe wakacje

Stereotypowe wakacje to all inclusive i taki większy blok, tyle że z basenem. Nie neguję ludzi, którzy wybierają takie wczasy, ale nie wszystkie muszą tak wyglądać. Kiedy ktoś pyta gdzie spędziliśmy urlop, odpowiadamy „W Egipcie. All inclusive i opalanie”. Ale na pytanie, co się zwiedziło, odpowiedzi już nie ma. Fajnie jest wyjechać na wczasy do ciepłych krajów, ale to nie jest mus. Można odpoczywać w Polsce, Czechach, czy Rosji. Wszędzie, byle wypocząć. Zdjęcia na social mediach są bez wartości. Wartością są nasze wspomnienia.

Para spędza czas zawsze razem

Tworzenie z kimś związku nie jest podpisaniem cyrografu własną krwią. Nie jest nim nawet przysięga „i że cię nie opuszczę aż do śmierci”. Tworząc związek dajmy sobie wolność. Jeśli będziemy cały czas przebywali z sobą to w końcu związek zacznie się kisić i pojawią się problemy, kłótnie i nuda. Nuda, bo nie będzie powiewu świeżości. Problemy i kłótnie, bo nie da się wytrzymać z kimś non stop. A skoro już mówię o kłótniach…

Szczęśliwe pary się nie kłócą

Dobra kłótnia nie jest zła. Ostra wymiana zdań oczyszcza atmosferę. Jeśli nie ma kłótni to znaczy, że jedna osoba w związku dusi wszystko w sobie i ulega drugiej. Przez to związek gnije od środka. Uwolnijmy więc emocje. Zarówno te dobre jak i złe.

Samochód

Utarło się chore stwierdzenie, że jeśli ktoś nie ma samochodu to jest biedak, a jeśli nie ma prawa jazdy to już w ogóle fajtłapa i nieporadny. Samochód jest w dzisiejszych czasach wyznacznikiem luksusu. Kolejny błąd. Wiecie do czego służy samochód? W jakim celu został stworzony? Do przemieszczania się. Koniec, kropka. Nie neguję ludzi, którzy inwestują swoje pieniądze w samochód, jeśli jest to ich pasja, ale pamiętajcie, że nie każdy musi mieć taką pasję. Często oceniamy inne osoby, przez pryzmat samochodu jaki mają. Nie róbmy tak. 

Jedyne i słuszne poglądy polityczne

Wiem, wiem, ciężki temat. Jestem jednak zdania, że człowieka powinniśmy oceniać przez to jak się zachowuje i jakim jest człowiekiem, a nie poprzez to jakie ma upodobania polityczne. Generalnie, zarówno wyznania religijnego, jak i poglądów politycznych u innych nie zmienimy, przez co tak często kłócimy się o politykę i religię. Powiedzmy sobie szczerze, czy warto. Czy to, że ktoś głosuje na partię A, skreśla go jako człowieka? Z jednej strony wiele ludzi dziwi się jak kibice mogą skakać sobie do gardeł z powodu barw klubowych, a z drugiej robią identycznie to samo z rodziną i znajomymi, którzy nie podzielają ich poglądów.

Uleganie stereotypom to zabijanie marzeń

Uleganie ogólnie przyjętym normom i stereotypom to zabijanie własnych marzeń, to podcinanie sobie skrzydeł, to nieszczerość. Dlaczego? Ano dlatego, że robiąc coś w co sami nie wierzymy, na siłę próbujemy być jak nasze otoczenie i udajemy kogoś kim nie jesteśmy. Powiem więcej:

Szanujmy ludzi odmiennych, bo nie uleganie stereotypom to odwaga.

Wyłamanie się z podporządkowania przez innych wymaga nie lada odwagi. Nie uleganie presji to wielka siła. Trzeba mieć ku temu swoje zdanie, być pewnym siebie i posiadać wielką siłę, żeby nie poddać się, mimo ataków otoczenia.

Tylko śnięte ryby płyną z prądem 

Chris Bradford


Please follow and like us:
error

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Google+