tata po rozwodzie straszyk śmierć tolerancja tataporozwodzie
Porady

Krótka nauka o śmierci i tolerancji jednocześnie

Kiedy byliśmy na giełdzie terrarystycznej Marcel upodobał sobie Straszyka. Kiedy wziął go na ręce oczy mu rozbłysły i stwierdził, że nie wraca do domu bez niego. Po rozmowie ze sprzedawcą na temat warunków, jakie trzeba zapewnić temu zwierzęciu zgodziłem się na kupno. Syn zalał się falą szczęścia. Wspólnie zebraliśmy gałązki i liście, by zaadaptować terrarium. Niestety po niedługim czasie straszyk zmarł.

Szanuj i wymagaj szacunku

Od początku wychowuję Marcela w duchu tolerancji. Nie ma mowy o generalizowaniu, czy wrzucaniu wszystkich do jednego wora. Każdego człowieka, każde zwierze należy traktować jako niezależną jednostkę. Pozwolić innym żyć, bez ocen czy wyśmiewania. Każdemu należy okazać szacunek, ale również należy wymagać tego szacunku wobec siebie. Od początku także uświadamiam go czym jest śmierć. Często na ten temat rozmawiamy. Marcel zadaje wiele pytań, jest niezmiernie dociekliwy.

tata po rozwodzie straszyk śmierć tolerancja tataporozwodzie

Straszyk

Owad był lekcją tolerancji. Dlaczego? Otóż jest to stworzenie, które nie każdemu przypadnie do gustu. Większość ludzi będzie się brzydzić. Większość ludzi zobaczywszy go na ścianie potraktowałaby go butem albo wciągnęła przez odkurzacz. Staram się wciąż powtarzać, że nie ocenia się nikogo i niczego po wyglądzie. Oceniać należy po czynach, tylko i wyłącznie. Cała reszta się nie liczy. Tyczy się to zarówno ludzi, jak i wszystkich innych stworzeń.

Jako, że straszyk zmarł należało mu zorganizować pochówek. Wspólnie wybraliśmy miejsce na ogrodzie. Kostka brukowa posłużyła za malutki grób. Jako, że Marcel bardzo się przywiązał do zwierzęcia było to dla niego trudne przeżycie. Była to jednak okazja do wytłumaczenia czym tak naprawdę jest śmierć.

Śmierć

Rozmawiając z dzieckiem bądźcie dalecy od używania eufemizmów. Śmierć to śmierć. Jeśli ktoś umarł to umarł i kropka. Jeśli będziecie używać sformułowań, które z pozoru wydają się być złagodzeniem sytuacji, możecie wywołać w dziecku lęki albo nerwice.

Dziadek zasnął i już się nie obudzi – dziecko może bać się zasypiać, bojąc się, że już się nie obudzi

Wujek wyjechał i nie wróci – może to wywołać lęk za każdym razem, gdy ktoś bliski będzie wyjeżdżał w podróż

Bądźcie wyrozumiali

Należy pamiętać, że dzieci do piątego roku życia nie mają poczucia nieodwracalności śmierci. Nie dziwcie się, jeśli będą one wciąż pytały czy bliski umarł, co to znaczy, albo jeśli będą planowały wspólną zabawę kiedy zmarły wróci.

Okażcie szacunek

Dziecku w żałobie należy towarzyszyć, wspierać je i przede wszystkim szanować jego sposób przeżywania tego czasu. W życiu nie ośmieszajcie, nie umniejszajcie, ani nie podważajcie sposobu jej przeżywania. Pomimo, iż nie zawsze jest on zrozumiały. Nie kpijcie, gdy młody człowiek będzie planował przyszłość ze zmarłym, albo nawet śmiał się z tego faktu. Okażcie zrozumienie. W życiu nie mówcie „Skończ płakać – to nie pomoże”. Zamiast tego spytaj, czego potrzebuje, czego by chciało. Warto również po prostu być z dzieckiem, gdyż sama obecność i bliskość często jest cenniejsza od rozmowy. Warto się przytulić i wspólnie milczeć. Najmłodszym możecie zaoferować wspólny spacer, czy nawet zabawę.

Stańcie na wysokości zadania

Pocieszanie dziecka jest niełatwe w sytuacji, gdy śmierć dotyczy kogoś nam bardzo bliskiego. To najtrudniejsze, gdyż nie mamy czasu na własną żałobę. Wtedy jednak, nie można zapomnieć o sobie. Przy dziecku należy trzymać się twardo, tak by czuło w rodzicu oparcie. Zaś na własną rozpacz i cierpienie możemy pozwolić sobie jedynie w momencie gdy jesteśmy sami.

Jeśli sytuacja Was przerasta, warto poszukać dla siebie wsparcia. Czy to w otoczeniu, czy u specjalisty.

Please follow and like us:
error

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Google+