Ludzie opamiętajcie się! - tata po rozwodzie
Przemyślenia

Ludzie, opamiętajcie się

Czy można zostać zlinczowanym za pomoc potrzebującym? Można i jestem tym przerażony.

Jeff Bezos

Jeff Bezos (właściciel m.in. Amazon) od jakiegoś już czasu jest najbogatszym człowiekiem na ziemi.[I] W ciągu dwóch lat – od 2016 do 2018 roku niemalże potroił swój majątek z 45 mld $[II] do 132 mld $[III], tym samym wyprzedzając Billa Gatesa. Czy jest człowiekiem sukcesu? Jeśli chodzi o majątek niewątpliwie tak.

Mógłbym tu opisać jego niesamowitą historię. Wszak dorobił się majątku sam.[IV] Tym bardziej, że nie był jak Bill Gates, czy Mark Zuckerberg, którzy mieli wiedzę na temat swojego fachu. Przyjął on zupełnie inny model dorobienia się fortuny. Najpierw stwierdził, że zarobi miliony, a potem dopiero zaczął się zastanawiać jak. Postawił na internetową księgarnię. Czy można zarabiać na książkach? Ludzie powiedzieliby, że jest szalony. Tym bardziej, że w 1994 roku miała ona siedzibę w zwykłym, przydomowym garażu.[V] Teraz Amazona zna każdy, a Bezos zajmuje pierwsze miejsce na podium Forbesa.

Żmije

Dziś przed wyjściem do pracy natrafiłem na artykuł[VI] w którym napisano, że Jeff Bezos wpłacił równy 1.000.000 dolarów australijskich na pomoc związaną z pożarami w Australii. Pomyślałem sobie „Super! Każda pomoc się liczy!”. Kliknąłem, więc w link, aby przeczytać szczegóły.

Czego się dowiedziałem? Mianowicie tego, że Bezos to podły człowiek, że dał zbyt mało, że internauci z niego kpią. Redaktorzy, ponadto dokładnie wyliczyli, jak niewiele to dla niego pieniędzy. Otóż, zgodnie z wyliczeniami dziennikarzy, milion dolarów australijskich to jedynie 0,00059% jego majątku i 0,000073% majątku firmy Amazon. Mało tego, porównali go do celebrytów, którzy dali o wiele więcej.

Stwierdziłem, iż to podłe wchodzić komuś do portfela, więc wyszukałem więcej informacji na ten temat. Otworzyłem oczy ze zdziwienia. Temat podjęło kilkadziesiąt portali. W przypisach zamieszczam trzynaście artykułów z informacją, jaki to szef Amazona jest okropny.[VII] [VIII] [IX] [X] [XI] [XII] [XIII] [XIV] [XV] [XVI] [XVII] [XVIII] [XIX]

Pomoc

O co chodzi w pomocy? Moim zdaniem o to, aby realnie wpłynąć na pozytywny rezultat spraw. Ale nie – to wyścig. Kto dał więcej, a kto mniej. To w końcu, jak to jest z tą Australią? Moim zdaniem liczy się to ile pieniędzy zostanie zebrane na pomoc, a nie kto ile ich da i jaki jest to procent jego majątku. Powiem Wam więcej. Celowo sprawdziłem, ile dolarów wpłaciły serwisy opisujące Bezosa. Nie znalazłem żadnych informacji. Nic.

Pomagajmy

Pomoc jest ważna. Jesteśmy wysoko rozwiniętym, empatycznym społeczeństwem, dlatego też niesiemy pomoc. Każdy na swój sposób i zgodny ze swoim sumieniem. Sam jestem zwolennikiem udzielania się potrzebującym – biorę udział w zbiórkach, robię zakupy biedniejszym ode mnie, jestem honorowym dawcą krwi i szpiku kostnego, często dzielę się wsparciem mentalnym, szczerą rozmową oraz zwykłym (a może i niezwykłym) podniesieniem na duchu. To jest takie proste – jeśli ktoś potrzebuje, a Wy macie, to podzielcie się i tyle.

Najgorszy z najgorszych

Ale tak nie może być, bo potem przyjdzie ktoś i stwierdzi: „Marcin, oddajesz krew co trzy miesiące, a nie co dwa. Ewa waży 30 kg mniej od ciebie, a oddaje co dwa miesiące.” I już jestem najgorszy z najgorszych. Nie ważne wtedy będzie, że byłem chory, albo miałem zbyt niski poziom żelaza i odprawiono mnie z kwitkiem, bo „Ewa oddaje co dwa miesiące”.

Tylko jeśli ktoś umiera i potrzebuje krwi, to nie patrzy, że ta jest od Ewy, która oddaje co dwa miesiące, a ta jest od Marcina, który co trzy. Lekarze nie wybierają. Bierze się tą, która jest aktualnie dostępna. Gdyby każdy oddawał, to krwi byłoby pod dostatkiem.

Osobiście również zostałem skrytykowany za udzielenie pomocy i możecie to przeczytać w komentarzach pod postem Bezdomny Robert, gdzie dwóm osobom nie pasowało to co zrobiłem. Ale wiecie co? To niczego nie zmieni. Jak pomagałem, tak będę pomagał i to mój wybór, komu, kiedy i jak.

To Wasz wybór komu, kiedy, jak i czy w ogóle będziecie pomagać! Nikomu nic do tego.

WOŚP

Teraz wbiję kij w mrowisko. Jeff Bezos, to dla wielu z nas przykład dość egzotyczny, dlatego przenieśmy się na nasze, polskie podwórko i zobaczmy co się dzieje wokół Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Z jednej strony mamy przeciwników WOŚP, którzy nie chcą dokładać się do zbiórek. Są też fanatycy, którzy najchętniej ukrzyżowaliby samego Jurka Owsiaka.

Z drugiej strony mamy ludzi, którzy wrzucają do puszek. Wśród nich również są fanatycy, którzy najchętniej ukrzyżowaliby tych, którzy do zbiórek nie chcą się dołożyć.

Ludzie opamiętajcie się!

Opamiętajmy się wszyscy. Kłócimy się nie dostrzegając co w tym wszystkim jest ważne, a ważna jest pomoc sama w sobie.

Przejdźcie się po szpitalach i zobaczcie serduszka na sprzętach. Ile jest szpitali niewyposażonych w sprzęt WOŚP?

Do tych oskarżających Owsiaka

Skąd wiecie co ci ludzie robią w życiu? Skąd wiecie, czy nie prowadzą swoich fundacji, czy nie wpłacają pieniędzy na konkretnych potrzebujących?

Do tych oskarżających ludzi, którzy nie chcą wpłacać na WOŚP

Do wszystkich

Popatrzmy na siebie, zróbmy rachunek sumienia, spójrzmy na własne czyny. Czy aby nie jest tak, że staramy się wytknąć drzazgę w czyimś oku, nie dostrzegając belki w swoim? Osobiście zachęcam do udzielania się, do pomagania, tym którzy tego potrzebują. Jednak nie zmuszam – nie wytknę Was i nie będę obrażał, jeśli tego nie zrobicie, bo to jest Wasze życie i Wasze sumienie, a nie moje. Ja mogę pomagać i będę zorientowany wokół mojej pomocy, nie Waszej i polecam Wam identyczną postawę.


[I] https://www.forbes.pl/100-najbogatszych-swiat/2018
[II] https://www.forbes.pl/100-najbogatszych-swiat/2016/najbogatsi-ludzie-swiata-2016/e14nsm7
[III] https://www.forbes.com/sites/laurengensler/2018/05/21/meet-the-richest-person-in-every-state-2018/#7ff41aa55a8f
[IV] https://finanse.wp.pl/najbogatsi-miliarderzy-ktorzy-fortuny-dorobili-sie-sami-6115789012211329g/6
[V] https://finanse.wp.pl/najbogatsi-miliarderzy-ktorzy-fortuny-dorobili-sie-sami-6115789012211329g/6
[VI] https://www.money.pl/gospodarka/jeff-bezos-przekazuje-pieniadze-na-australie-internauci-kpia-z-kwoty-6467341910890113a.html
[VII] https://www.money.pl/gospodarka/jeff-bezos-przekazuje-pieniadze-na-australie-internauci-kpia-z-kwoty-6467341910890113a.html
[VIII] next.gazeta.pl/next/7,151003,25595631,darowizna-wartosci-5-minut-roboczych-jeff-bezos-krytykowany.html
[IX] https://finanse.wp.pl/jeff-bezos-przekazuje-pieniadze-na-australie-internauci-kpia-z-kwoty-6467341910890113a
[X] https://www.businessinsider.com/amazons-australia-fires-donation-backlash-jeff-bezos-2020-1?IR=T
[XI] https://biznes.radiozet.pl/News/Pozary-w-Australii-2020.-Jeff-Bezos-krytykowany-za-zbyt-niska-wplate
[XII] https://pl.sputniknews.com/swiat/2020011411650326-bezos-w-ogniu-krytyki-poskapil-na-walke-z-pozarami-w-australii-Sputnik/
[XIII] https://www.marketwatch.com/story/amazon-ceo-jeff-bezos-worth-117-billion-is-getting-burned-online-for-only-donating-690000-to-australian-wildfire-relief-2020-01-13
[XIV] https://www.gq.com/story/bezos-donation-australian-bushfires
[XV] https://eu.usatoday.com/story/tech/2020/01/13/jeff-bezos-slammed-690-k-donation-australian-wildfire-recovery/4452329002/
[XVI] https://abcnews.go.com/Business/twitter-unimpressed-jeff-bezos-690k-donation-australian-bushfire/story?id=68245174
[XVII] https://www.ndtv.com/world-news/amazons-jeff-bezos-roasted-for-australia-wildfire-donation-this-much-he-makes-in-minutes-2163726
[XVIII] https://www.cnbc.com/2020/01/13/jeff-bezos-criticized-for-amazons-690000-australian-fires-donation.html
[XIX] https://www.entrepreneur.com/article/344932
Please follow and like us:
error

2 komentarze

 • K.

  Niestety takie są realia… Czy ludzie postępują źle, czy dobrze, czy wrzucają do puszki dużo, czy mało, czy wcale, dla innych zawsze będzie jakieś „ale” i niewystarczająco. Tak jak wspomniałeś, chodzi o realny wpływ. Dlatego każdy grosz się liczy, bo grosz do grosza… 😉

 • Marcin

  Był kiedyś taki obrazek z osłem, mężczyzna i kobietą.
  Kobieta na ośle, mężczyzna idzie obok – ludzie mówią „co za pantofel, daje się wykorzystywać”
  Mężczyzna na ośle, kobieta idzie obok – ludzie mówią „a gdzie równouprawnienie?!”
  Oboje jadą na ośle – ludzie mówią „wykorzystują biedne zwierzę”
  Oboje idą obok osła – ludzie mówią „głupcy, mogliby jechać na osle”

  Ludziom nigdy się nie dogodzi, dlatego tak bardzo polecam Wam patrzeć na siebie i na swoje czyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Google+