Media bez wyboru - tata po rozwodzie
Przemyślenia

Media bez wyboru

Wczoraj miał miejsce bezprecedensowy dzień. Niemal wszystkie kanały telewizyjne w ramach protestu przestały nadawać swój program. Jak za czasów PRL nadawała jedynie rządowa telewizja. Cała reszta straszyła, że to początek końca „niezależnych mediów”. Tylko czy kiedykolwiek media były niezależne?

W sumie, trochę fajnie

Z jednej strony się cieszę, bo niemal wszyscy, a na pewno większość odeszła wczoraj o telewizora. Jaki mam stosunek do telewizji, dobrze wiecie. Uważam, że powinniśmy wyrzucić telewizory, a dnia znaczna część ludzi, którzy nie mogą żyć bez telewizji, dowiedziała się, że istnieje życie bez niej. Być może była z tego powodu sfrustrowana, a może wręcz przeciwnie, odkryła, że życie bez buczącego, kolorowego prostokąta jest fajne.

Propaganda

Wczorajsze paski na TVP Info były karygodne (z resztą nie tylko wczorajsze). Ta toporna propaganda jest naprawdę ciężka do przełknięcia. Tym bardziej cieszę się, że nie oglądam telewizji. Wazelina, która wylewa się z ekranu jest tak śliska, że aż powoduje wymioty.  

TVP

Jednak czy tylko telewizja państwowa manipuluje i ucieka się do propagandy? Nie. Każda stacja telewizyjna jest od kogoś zależna i każda stacja stosuje bardziej lub mniej widoczną propagandę. 

Najgorsze jednak jest to, że media zafundowały nam takie „bańki informacyjne”, że teraz wytykając błędy TVP człowiek uważany jest za lewaka, zaś wytykając błędy mediów sprzyjających opozycji uważany jest za „pisowca”. Niestety nie ma centrum, o czym już nieraz pisałem. Mamy dwa wory i albo wpadnie się do jednego, albo do drugiego. Polityka wyznacza to jakim jestem człowiekiem. Przecież to chore!

Podatek od reklam

Dlaczego media protestują? Chodzi o planowany podatek od reklam, który ma wynieść o ok. 5% przychodu. To nie do końca tak, że podatek jest jakąś nowością wprowadzoną jedynie w Polsce. Obowiązuje on we wielu krajach całego świata. Jak to więc wygląda na arenie światowej?

We Wielkiej Brytanii, Brazylii, Chile i Indiach podatek ten wynosi 2%, w Austrii 5%, w Turcji 7,5%,1 we Francji i Hiszpanii 3%, w Czechach 7%.2 Warto również dodać, że podatek ten został uregulowany w prawie Unii Europejskiej.3 W tym miejscu warto dodać, że w 2019 roku, kiedy USA wprowadzało tego rodzaju podatek, niektóre z mediów oskarżały rząd, że nie wprowadził go w Polsce.4 

Onet.pl

5%

Nie oszukujmy się, te 5% to nie tak dużo. Wszak z samej mojej i Waszej wypłaty, jeszcze zanim ją dostaniemy, państwo zabiera 28,7%.5 Ponadto od ceny każdego produktu przekazujemy w kieszeń rządu od 7% do 23%. Mało tego, w ręce państwa trafia od 7 do 23 procent ceny każdego składnika, z jakiego finalny produkt został stworzony. Jednak mniejsza z tym.

Gdzie były niezależne media?

Pamiętacie, jak w 2010 roku ówczesny rząd podniósł nam, obywatelom stawkę VAT o 1%?6 Podwyżka miała obowiązywać jedynie przez rok,7 jednak ten rok trwa już od 11 lat. Gdzie wtedy były media?

W latach 90-tych Polska była europejskim potentatem w produkcji cukru. W 2003 roku Niemcy przejęły większość z polskich cukrowni pod pretekstem prywatyzacyjnym. Później UE wprowadziło limity na produkcję, polskie cukrownie zamknięto, ludzi zwolniono, a następnie limity zniesiono.8 Gdzie więc były media kiedy niemiecki przemysł cukrowniczy wykończył polską gałąź gospodarki? Wszystkie, jak jeden mąż milczały, a z Gabriela Janowskiego,9 który bronił polskiego przemysłu zrobiono oszołoma. (zob. film poniżej) 

Kiedy Facebook zbanował fanpage Instytutu Pamięci Narodowej za post dotyczący niemieckich planów germanizacji polskich dzieci10 Onet i media niemieckiego koncernu Ringer Axel Springer, a także TVN24 nie wspomniały o tym ani słowem.

Podczas gdy nasze prawa były sukcesywnie łamane (niezależnie od panującej władzy) media nie solidaryzowały się z obywatelami. Mało tego, próbowały nam sugerować, że jesteśmy najgorszym narodem na świecie. 

niewygodne.info.pl
wyborcza.pl
archiwum.wyborcza.pl

Gdy telewizja przestała działać

Przyjrzyjmy się dokładnie co wczoraj straciliśmy, kiedy największe stacje przestały nadawać swój program.

Polsat: Malanowski i Partnerzy, Sekrety rodziny, Dlaczego ja?, Gliniarze, Trudne sprawy, Na ratunek 112, Pierwsza miłość i komedia z 1977 „Kochaj albo rzuć”.

TVN: Kuchenne rewolucje, Ukryta prawda, Szpital, Rozwód. Walka o wszystko, Na Wspólnej, Milionerzy i Hulk (2003) ten stary, nie z nowego uniwersum MCU.

TVN7: Szpital, Ukryta prawda, Ten moment, Szkoła, Sąd rodzinny, Sędzia Anna Maria Wesołowska, Brzydula, 19+, Kryminalni i Firewall z 2006.11

Poważnie? Same paradokumenty i stare filmy.

Podwójne standardy

Wczoraj w komunikacie pojawiła się informacja, że przez podatek zostanie nam odebrany dostęp min. do serwisów VOD. Tyle tylko, że główne media blokując swoje kanały informacji, czyli stacje TV, dały dostęp do swoich serwisów VOD. No tak, ale tam spływają pieniądze prosto od klientów za każdy film. Przecież to są podwójne standardy i hipokryzja. Zarówno Ipla (Polsat), jak i Player (TVN), czy VOD (Ringer Axel Springer) działały bez przeszkód.

Niezależne media

Czy ktokolwiek uważa, że istnieją niezależne media? Każde medium komuś sprzyja. Tak jak TVP sprzyja władzy, tak TVN sprzyja opozycji. Polsat uznaje się bezstronnym w podawaniu informacji, aczkolwiek Polsat to taka Maryla Rodowicz polskiej sceny politycznej. Nieważne, kto rządzi, ważne, że się zarabia. 

Spójrzmy na chwilę na media zagraniczne. Weźmy za przykład taki Time i to co działo się podczas rządów Donalda Trumpa.

Źródło: Nagroda Złotego Goebbelsa/Facebook

Przez niemalże cały okres rządów Time (którego człowiekiem roku w 1938 roku został Adolf Hitler, a w 1939 i 1942 Józef Stalin12) cały czas oczerniał Trumpa. Nie ważne, czy to było słuszne, czy też nie. Ważne co napisano w tym czasopiśmie ostatnio. A mianowicie, że po wykonanym śledztwie stwierdzono, że Trump mógł przegrać wybory przez medialną nagonkę. Spójrzcie jeszcze raz na okładki i zastanówcie się dlaczego.

Media nigdy nie były niezależne. Niezależne są mikro kanały informacyjne typu infopiguła.pl. Kanały, które nie wymagają finansowania z reklam, bo użytkownicy sami opłacają subskrypcję. A jeśli o niej mowa…

Subskrypcje

W dzisiejszych czasach jesteśmy gotowi płacić za treści, które nas interesują. Subskrybujemy Spotify albo Tidal, Netflixa, a nawet Gazetę Wyborczą, którą w maju 2019 subskrybowało 192 tys. odbiorców.13 Jeśli treści są wartościowe to odbiorcy nie zawahają się płacić miesięcznej opłaty w zamian za dostęp. Dlatego też nadawcy mogą uniezależnić się od wpływów z reklam, a co za tym idzie uchronić się od podatków. Jednak, jeśli całodniowy program wypełniony jest w 80% paradokumentami o zerowej jakości nikt nie będzie chciał za to płacić. No i tu koło się zamyka.

Za darmo

Nie wiem jak Wy, ale ja jestem gotów płacić za to co mnie interesuje. Jeśli oczywiście jest to wartościowe. Kiedy coś jest wartościowe to ludzie sami będą chcieli za to zapłacić. Naprawdę! Spójrzmy na przykład na jednego z najlepiej zarabiających raperów w Polsce, a mianowicie na Taco Hemingwaya.14 Twórca ten wszystkie swoje albumy udostępniał w dzień premiery do pobrania za darmo,15 a mimo to jego płyty są najlepiej się sprzedającymi.16 Dodatkowo twórca ten bodaj nigdy nie podpisał kontraktu reklamowego i nie ubiegał się o zapomogę dla artystów.17 Widzicie? Wystarczy robić coś, co dla danej grupy jest wartościowe, a nie ma potrzeby pobierania opłat z kampanii reklamowych. Odbiorcy sami będą skłonni zapłacić za otrzymany produkt.

Media

Jeśli robi się coś na niskim poziomie to trzeba, kolokwialnie mówiąc, ciągnąć kasę z reklam, bądź co roku dwa miliardy od rządu,18 czyli z naszej kieszeni. W zamian za to dając nam chłam, który ciężko przełknąć bez odruchu wymiotnego. Dodatkowo nami manipulując, okłamując nas, wywierając wpływ i skłócając samych ze sobą. Powiedzmy sobie szczerze – czy warto się tym przejmować? Jeśli o mnie chodzi, to nie. Mam swoje ulubione kanały informacji, hobbystów, którzy dokonują głębokiego researchu, ludzi, którzy nie szczują mnie nagłówkami i clickbaitowymi19 tytułami. Oprócz tego, kiedy ktoś podsuwa mi pod nos jakiś news, staram się go sprawdzić z każdej strony. Tym bardziej, że w czasach internetu mamy ku temu możliwości.

Odetnijmy się

Odetnijmy się od tego ścieku informacyjnego. Od wielkich stacji telewizyjnych, które widzą w nas jedynie cyferki i dodatkowe fundusze na swoich kontach. Wyrzućmy wreszcie te przeklęte telewizory.

1 https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Dlaczego-media-protestuja-n153167.html
2 https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1497089,podatek-cyfrowy-konsumenci-rynek-gospodarka-cyfrowa.html
3 https://antyweb.pl/po-co-to-cale-zamieszanie-z-podatkiem-cyfrowym/
4https://wiadomosci.onet.pl/kraj/podatek-cyfrowy-korporacje-zarabiaja-miliardy-ale-placa-niskie-podatki/fwlvb9k
5 https://ksiegowosc.infor.pl/zus-kadry/wynagrodzenia/724286,Ile-panstwo-zabiera-z-wynagrodzenia.html
6 https://www.se.pl/wiadomosci/polska/tusk-potwierdza-vat-w-gore-z-22-na-23-procent-aa-f9kV-8MUx-o1mm.html
7 https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/zakres-opodatkowania/252436,Co-sie-zmieni-w-VAT-w-2011-roku.html
8 https://www.salon24.pl/u/statystyk/719923,jak-niemcy-wykonczyli-polski-przemysl-cukrowniczy
9 https://www.polskieradio24.pl/130/8656/Artykul/2499615,Gabriel-Janowski-to-byl-zamach-na-moje-zycie
10 https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/facebook-zablokowal-konto-ipn-konieczna-ochrona-wolnosci-slowa-w-internecie
11 https://www.telemagazyn.pl/?dzien=2021-02-10#program
12 https://pl.wikipedia.org/wiki/Człowiek_Roku_tygodnika_„Time”
13 https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/gazeta-wyborcza-subskrypcja-cyfrowa-ma-192-tys-uzytkownikow-widac-ze-prawdziwe-dziennikarstwo-jest-potrzebne
14 https://www.popkiller.pl/2020-06-16%2Cile-zarabiaja-polscy-raperzy-i-kto-zarabia-najwiecej-video
15 https://pobierz.jarmarkeuropa.com
16 https://newonce.net/artykul/taco-hemingway-przejmuje-olis-zaden-raper-nie-dokonal-jeszcze-tego-co-on-w-nowym-zestawieniu
17 https://natemat.pl/326963,dotacje-glinskiego-taco-hemingway-nie-ubiegalem-sie-o-ani-zlotowke
18 https://www.rp.pl/Media/201129506-Projekt-budzetu-Kolejne-2-miliardy-zl-dla-TVP.html
19 https://spidersweb.pl/2017/03/clickbait-co-to.html
Please follow and like us:
error

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Google+