O lekarzach czyhających na śmierć koronawirus - tata po rozwodzie
Nauka

Refleksja w cieniu epidemii

Są takie fakty, które warto przypomnieć, choćby ku przestrodze. Historia pokazuje, iż bywa, że nawet lekarze, którym to powinniśmy ufać czekają na naszą śmierć. Jest to ważne szczególnie teraz, podczas pandemii SARS-CoV2 i choroby COVID19.

Rasizm w USA

Aby opowiedzieć tę historię muszę nieco przybliżyć sytuację polityczno – kulturalną, jaka miała miejsce w czasach, kiedy przebiegała.

Oficjalne zniesienie niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych zaczęło obowiązywać od stycznia 1863 roku.

Dopiero sto lat później podjęto prace nad ustawą o prawach obywatelskich. W 1963 roku prezydent John F. Kennedy w wystąpieniu telewizyjnym przemówił: „Niech każdy Amerykanin cieszy się z przywilejów bycia Amerykaninem, bez względu na rasę czy kolor skóry.”

Niestety, nie udało mu się doprowadzić sprawy do końca, gdyż została zablokowana przez samych Demokratów.  Spójrzcie jak wiele się do dziś zmieniło. Dziś to właśnie Demokraci postulują za równością rasową i otwarciem się na wielokulturowość.

Po śmierci Kennedy’ego prezydent Lyndon Johnson podpisał ustawę o prawach obywatelskich, co było wielkim zaskoczeniem. Wypowiedział wtedy słowa „Powstrzymajmy strumień rasowej nienawiści, odłóżmy na bok nieistotne różnice, niech ten naród będzie jedną całością”.

Co ciekawe, Johnson był uważany za najbardziej wulgarnego prezydenta USA.[1] Niektóre artykuły mówią nawet, że jego słownik był o wiele bardziej obraźliwy od najgorszych wypowiedzi Donalda Trumpa („Skoro Hillary nie potrafi zaspokoić męża, to jakim cudem zaspokoi Amerykę?”, „Gdyby Ivanka nie była moją córką, chętnie bym się z nią przespał.”, „Wszystkie kobiety wychodzą za mąż dla pieniędzy”). Johnson był o wiele bardziej grubiański w swoich przemówieniach. Czarnoskórych obywateli w ogóle nie szanował, często określając ich słowem na „n”, ale to temat na inny post.

Lekarze mają leczyć

Opisałem sytuację w USA, żeby nieco przybliżyć panujące wtedy nastroje. Nie zmienia to jednak faktu, iż pomimo wszelkich niesnasek i sporów jest taka grupa zawodowa, która musi zawsze walczyć o życie – każde życie. To lekarze. Lekarze powinni stać ponad podziałami i wszelkimi uprzedzeniami. Oddajemy im bowiem swoje życie w opiece. Tu jednak zaczyna się wątpliwość.

Badanie Tuskegee

Była to seria eksperymentów medycznych prowadzonych w latach 1932 – 1972 w Tuskagee w Alabamie, przy udziale Amerykańskiej Publicznej Służby Zdrowia (sic!).[2]  Publiczna służba zdrowia powinna stać na straży, walcząc o zdrowie i życie każdego obywatela. Pomimo tego, badanie okrzyknięte zostało „bezspornie najbardziej nieetycznym postępowaniem naukowym w historii Stanów Zjednoczonych”. Czarnoskórzy uczestnicy zostali skazani na pewną śmierć.

Dolary i darmowe jedzenie

Do badania zakwalifikowano około 600 mężczyzn, którzy pochodzili z biednego, niewyedukowanego środowiska. Uczestnikom wmówiono, że poddadzą się eksperymentalnej terapii na leczenie „złej krwi”, czyli kile.  Zaoferowano im w zamian darmowe posiłki i w przypadku śmierci rodziny otrzymłyby 50 dolarów, co stanowiło wartość ok. 2.500 do 3.000 dzisiejszych dolarów.[3] Miesięczna pensja czarnoskórych mieszkańców Ameryki oscylowała wtedy w granicach 29$.

Kłamstwo

W teorii albo oficjalnej wersji uczestnicy eksperymentu mieli mieć podawane leki. W rzeczywistości podawano im jedynie aspirynę. Amerykańska Publiczna Służba Zdrowia pozostawiła uczestników bez leczenia. Badanie natomiast było zorganizowane po to, aby poznać przebieg nieleczonej kiły i sprawdzić, czy choroba powoduje uszkodzenia w układzie nerwowym i sercowo naczyniowym. Prowadzący mieli również na celu ustalenie różnic przebiegu choroby u czarnych i białych.

Badanie pierwotnie miało rozpocząć się i zakończyć w tym samym roku, czyli 1932. Faktycznie trwało, aż do 1972.

Kiła (Syphilis)

Jeszcze przed rozpoczęciem eksperymentu, kiła była jedną z lepiej opisanych chorób zakaźnych. Mało tego, już w 1918 w amerykańskiej służbie zdrowia (tak, tej samej, która skazała mężczyzn na śmierć) powstał wydział chorób wenerycznych.

Mało tego, kiedy w 1947 penicylina była już standardem leczenia kiły, uczestników wciąż traktowano aspiryną i maścią rtęciową. Niestety, uczestnicy nie byli nawet świadomi faktu na jaką chorobę się „leczą”, wmówiono im bowiem, że mają „złą krew”. Dzięki temu ci się nie buntowali.

Eksperyment

Badanie trwało czterdzieści lat. Żony i dzieci pozarażane zostały syfilisem przez uczestników, którzy również poumierali. Zakończono je nie z powodów etycznych, a z powodu publikacji na jego temat w jednej z gazet informacyjnych. Artykuł opublikowano następnie na pierwszej stronie New York Times. Końca badań doczekało jedynie 74-ech chorych.

Pozew przeciwko USA

Rządowi USA wytoczono proces, w wyniku którego potomkowie oraz ocaleni uczestnicy otrzymali 10 milionów dolarów rekompensaty. Niestety, ale za nadużycia przeprosił dopiero Bill Clinton. Badanie pozbawiło zaufania służbę zdrowia, przez co programy pomocowe dla czarnoskórych obywateli zarażonych HIV zaowocowały oburzeniem w środowisku afro amerykańskim.

Krytycyzm

W swoim życiu powinniśmy podchodzić do wszelkich głoszeń z dużą dawką krytycyzmu. Przecież populistyczne wypowiedzi, demagogię i truizmy głoszą przedstawiciele zarówno prawej, jak i lewej strony polityki.

Koronawirus

Teraz, kiedy piszę tego posta koronawirus jest tematem numer 1. Niestety, do tej pory nie wiemy jakiego jest pochodzenia.[4] Nie wiemy na sto procent, czy jest to broń biologiczna, czy jest pochodzenia zwierzęcego, czy też przypadkiem „uciekł z labolatorium”. Powstały już dziesiątki teorii spiskowych na jego temat – między innymi, że jest to test przed prawdziwą bronią biologiczną albo, że „to ziemia stara się wprowadzić równowagę”.

Nowe wartości

W całym tym szaleństwie związanym z pandemią i kwarantanną mamy okazję przewartościować swoje życie. Pieniądz stracił właśnie na sile. Po co nam fortuna, jeśli nie możemy jej wydawać tak jakbyśmy chcieli? Nie wylecimy na wczasy, nie kupimy drogiego samochodu, nawet nie kupimy ciuchów, czy nie pójdziemy do fryzjera. To pokazuje, że pieniądz tak naprawdę jest bez wartości. Być może dzięki temu uda nam się odnaleźć w życiu prawdziwy cel. Zrobić głęboki research i przekonać się co jest dla nas ważne.

Blichtr

Być może te wszystkie drogie ubrania, które kupowaliśmy nie mają żadnego znaczenia? A może ten lśniący samochód, który kupiliśmy żeby podwyższyć swoją samoocenę, tak de facto potrzebny jest jedynie do przemieszczania się z punktu A do punktu B? Z pewnością fryzjer, kosmetyczka, czy make-up’istka odeszły na chwilę w zapomnienie. I tu uwaga do kobiet – może warto spojrzeć w lustro i stwierdzić, że bez tego całego blichtru wciąż jesteście piękne?

Świat się zmieni

Jestem przekonany, że kiedy to wszystko się skończy Świat i ludzie z pewnością się zmienią. Zmienię się ja i zmienicie się Wy. Zmieni się nasze postrzeganie tego co dzieje się wokół. Historia uczy nas, że każda cywilizacja pęcznieje, nasyca się, by w swojej szczytowej formie upaść. Szczerze się tego obawiałem, mając w głowie wojnę, bombę atomową lub anarchię, która mogłaby zapanować. Sytuacja z koronawirusem, to taki pstryczek w nos od losu, dla całej naszej populacji. Odbieram go jak wymierzony cios w policzek, by się opamiętać. Mam nadzieję, że nasza cywilizacja też to tak odbierze, ludzie trochę zluzują i zauważą jaka jest prawdziwa wartość w życiu.

Polityka i lekarze

Świat spowolnił. Mamy dzięki temu czas na przemyślenia. Na przemyślenia na temat polityków, pseudolekarzy, demagogów i populistów. Szczerze? Żyjemy w czasach ogromnych możliwości. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić każdą informację ze wszystkich stron. Niech przypomniana przeze mnie historia będzie nauką, która sprawi, że będziemy społeczeństwem potrafiącym oddzielać fałsz od prawdy. Nigdy nie wiadomo bowiem z czyich ust pada prawda, a kto czeka, by wbić nam w plecy sztylet.


[1] https://nationalpost.com/opinion/the-most-vulgar-american-president-ever-it-sure-as-isnt-donald-trump
[2] https://www.cdc.gov/tuskegee/timeline.htm
[3] Wartość obliczona za pomocą kalkulatora https://www.measuringworth.com/calculators/uscompare/
[4]https://www.money.pl/gospodarka/wirus-z-chin-wielka-niewiadoma-nawet-profesorowie-nie-maja-zdania-6470764781537409a.html
Please follow and like us:
error

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Google+