Po co ci ten wąs? Rak jąder - tata po rozwodzie
Porady

Po co ci ten wąs?

Wciąż słyszę te pytanie. Oczywiście, o ile zdejmuję maskę. Mimo, iż niektórzy już się przyzwyczaili, to inni wciąż pytają. Opowiem więc po raz kolejny o tym wąsie, ale nie tylko o nim, bo o jądrach też będę pisał.

Spot

W ostatni weekend na studiach tworzyliśmy kampanie prozdrowotne. Ja również stworzyłem  krótki spot o moim wąsie, który możecie zobaczyć poniżej

Nowotwór

Co roku 1500 polaków słyszy swój wyrok – rak jądra. Ponadto rokrocznie na raka prostaty choruje około 15000 mężczyzn. Są to wstydliwe choroby. Mężczyzna odczuwając jakikolwiek dyskomfort związany z genitaliami czuje się mniej męski. Genitalia to dla statystycznego mężczyzny symbol męskości. Kiedy więc coś z jego męskością szwankuje, to ten czuje, że zawodzi.

Wstyd

O wstydzie już pisałem, więc doskonale wiecie, że wstyd popycha nas do autodestrukcyjnych zachowań. 

Miałem kiedyś znajomego, który borykał się z hemoroidami. Tak bardzo wstydził przyznać się rodzinie, że nawet nie poszedł do lekarza. Nie potrafił nawet usiąść, taki odczuwał ból. Dopiero kiedy mu one popękały, dostał zakrzepicy i w ogóle nie umiał utrzymać stolca wszystko wyszło na jaw i został skierowany na operację.

Wstyd powoduje autodestrukcję i niepotrzebny stres.

Stres

Więcej jest mężczyzn, którzy popełnili samobójstwo, aniżeli tych, którzy zginęli w wypadkach. Na polskich drogach co roku ginie około 2600 ludzi, samobójstwo popełniło ponad 5000, z czego 85% to mężczyźni. Wyciągnijmy więc rękę do swoich przyjaciół. Porozmawiajmy z nimi o zdrowiu. Nie tylko tym fizycznym. Dlaczego tak wielu mężczyzn odbiera sobie życie i dlaczego mężczyźni żyją krócej?

Mężczyźni żyją krócej

Statystycznie mężczyźni żyją od 3 do 8 lat krócej od kobiet. Jednak badania pokazują, iż jeśli ci dożywają wieku starczego cechują się większą aktywnością i lepszym zdrowiem od kobiet. Abstrahując od genetyki, bo geny również mają znaczenie, mężczyźni prowadzą nieco inny tryb życia niż kobiety. Ponad dwa razy więcej mężczyzn, niż kobiet sięga po papierosy, prawie połowa więcej mężczyzn deklaruje spożycie alkoholu częściej niż raz w tygodniu. Nadmierne spożycie (>60g/dzień) dotyczy co czwartego mężczyzny. 

Środowiskowe uwarunkowania to jednak nie tylko używki. To również profil stereotypowego mężczyzny, który uważa iż musi utrzymać dom, rodzinę, być ostoją, opoką i oparciem. To wszystko generuje stres. Mężczyzna nie chce przyznawać się do słabości. Dodatkowo nie chce też tej słabości po sobie pokazać. Niemal każdy chce być twardy.

Twardy mężczyzna to nie tylko silny i niezłomny, ale przede wszystkim zdrowy!

Apel do kobiet

Drogie panie to w Was cała siła, aby mężczyźni, których kochacie żyli dłużej. Przecież Wy cyklicznie uczęszczacie do ginekologa, dlatego to Wy macie największą moc, by namówić swoich mężczyzn do wizyty u lekarza urologa. Powiedzcie swoim mężczyznom, że dbanie o zdrowie to nie żaden wstyd.

Dbanie o zdrowie to siła na miarę superbohatera

Rak jądra

Nowotwór ten niesie największe ryzyko u mężczyzn w wieku 14-35 lat. Są to nastolatkowie i młodzi panowie, pełni sił. Na domiar złego jest to najbardziej powszechny typ nowotworu u mężczyzn przed czterdziestką. Nie ma zdeterminowanych czynników ryzyka. Może przytrafić się każdemu. Jako, że jest w 95% przypadkach wyleczalny nie powinien nikogo przerażać. Wykryty natomiast we wczesnym stadium jest uleczalny w 100%. Dlatego kluczem do jego pokonania jest samobadanie, dokładnie tak samo, jak w przypadku kobiet, które wykonują samobadanie piersi. 

Samobadanie

Jest niezwykle proste. Należy wziąć się w garść i jądra też należy wziąć w garść. Są one zbudowane symetrycznie, dlatego też należy dotykać je symetrycznie i sprawdzać czy w jednym jest coś innego niż w drugim. Proste, prawda? No to, do dzieła! 

Co jest w porządku?

  • Jądra są gładkie, a z tyłu biegną symetryczne struktury, niczym kable (to powrózki nasienne).   
  • Jedno jądro zawsze wisi odrobinę niżej.   
  • W budowie jąder może istnieć nieznaczna różnica wielkości. 
  • Jeśli jedno z nich zaczyna rosnąć – natychmiast udaj się do urologa.

Co jest nie w porządku?

  • Powiększone lub spuchnięte jądro. 
  • Guzki, nawet wielkości główki od szpilki na powierzchni jądra.   
  • Jakakolwiek struktura na jednym z jąder która nie pojawia się na drugim.   
  • Zmiana twardości jednego z jąder, które zaczyna sprawiać wrażenie ciężkiego lub twardego.  
  • Płyn w mosznie.

Kochasz? Namów go, by był zdrowy.

Więcej na movember.pl

Please follow and like us:
error

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Google+