Prawo jazdy to pozwolenie na broń - tata po rozwodzie
Przemyślenia

Pozwolenie na broń

Czy wiecie, że w Polsce każdy, po ukończeniu 18-ego roku życia może legalnie posiadać broń? Wystarczy półtoramiesięczny kurs, szybki egzamin i już każdy z nas może pochwalić się licencją na broń. Ta broń to samochód osobowy, a pozwolenie nazywa się prawem jazdy.

Prawo jazdy

Pod wpływem ostatniego wydarzenia[I][II][III] na Warszawskich Bielanach, gdzie Krystian O. jadąc autostradową prędkością 130 km/h śmiertelnie potrącił pieszego, postanowiłem wypowiedzieć się na temat prawa jazdy i prowadzenia samochodu. Pamiętam jak dziś, kiedy 25-ego lutego 2008 r. odebrałem dokument pozwalający na kierowanie pojazdami osobowymi. Wtedy mój ojciec powiedział: „Marcin, właśnie dostałeś pozwolenie na broń”. Zdanie te tak mocno zakotwiczyło się w mojej pamięci, że całkowicie ukształtowało styl zachowania na jezdni. Od czasu odebrania dokumentu z Urzędu Miasta, za każdym razem siadając za kierownicą słowa ojca dźwięczą mi gdzieś z tyłu głowy.

Właśnie dostałeś pozwolenie na broń

Człowiek na celowniku

Poczytalny, zdrowy na umyśle człowiek, jadąc 130 km/h w terenie zabudowanym ma świadomość, że może kogoś zabić. To zupełnie jakby celował do pieszych z broni palnej. Niczym się to nie różni. Dlatego trzeba powiedzieć jasno, że Krystian O. wiedział, że jego zachowanie jest śmiertelnie niebezpieczne, a jego pojazd to broń, która może pozbawić życia niewinnego człowieka. Tak też się stało.

Mandaty zachęcają do wykroczeń

Maksymalna kwota mandatu wynosząca 500 zł została ustanowiona 16 lat temu.[IV] Wtedy minimalne wynagrodzenie wynosiło ok. 800 zł[V], więc mandat stanowił ponad 60% wypłaty. Teraz, kiedy minimalne wynagrodzenie wynosi 2250 zł, niezmieniona kwota mandatu stanowi jedynie nieco ponad 20% wypłaty. Co za tym idzie, mandaty nie mają już roli straszaka. Mało tego, opłatę za najwyższy obowiązujący mandat można dokonać jednym banknotem (sic!). Dlatego, moim zdaniem, jedynie zachęcają do popełniania wykroczeń. Nawet najbiedniejsi są w stanie przełknąć taką kwotę.

Szwajcaria

Ten spokojny kraj ceni sobie spokój, dlatego też dba o spokój na ulicach. Za przekroczenie prędkości o 16 km/h w terenie zabudowanym czeka kierowcę sąd[VI], zaś za jazdę pod wpływem alkoholu czekają nas mandaty dzienne.[VII] Czym są? Mandat dzienny wyliczany jest na podstawie dochodu osoby, która popełniła wykroczenie. Dlatego zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś za wykroczenie dostanie mandat, za który musi zapłacić nawet ponad pół miliona euro.[VIII]

Osobiście uważam, że wysokość kary liczona na podstawie dochodów jest czymś sprawiedliwym i uczciwym wobec wszystkich obywateli. Dlatego jestem za ustanowieniem prawa, które w ten sposób będzie taryfikować wszelkie mandaty karne.

Zabójstwo

Co grozi w Polsce za zabójstwo? Zgodnie z art. 148 §1 Kodeksu Karnego „Kto zabija człowieka podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności”. Za umyślne zabójstwo grozi 25 lat pozbawienia wolności! Co zaś grozi Krystianowi O.? Będzie on podlegał pod art. 177 §2 Kodeksu Karnego zgodnie z którym może on spędzić w więzieniu zaledwie pół roku. W najgorszym dla niego przypadku 8 lat.[IX]

Zabójstwo z premedytacją

Czy Krystian O. wsiadając za kierownicę i pędząc 130 km/h w terenie zabudowanym miał świadomość, że może kogoś zabić? Moim zdaniem miał. Naruszył on w pełni umyślnie zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Dlaczego ma odpowiadać przed sądem z tego samego artykułu co osoba, która popełniła podobne wykroczenie zupełnie nieświadomie, bądź z winy innych użytkowników drogi? (Na przykład kierowca, który spowodował wypadek, gdyż wjechał do ludzi, który zatrzymali się na drodze ekspresowej[X])

Zabójstwo drogowe

Przyszedł czas, kiedy należy zastanowić się nad obecnie ustalonymi kwotami mandatów karnych, to raz. Dwa, czas wprowadzić do przepisów o ruchu drogowym artykuł. Mówiłby on o zabójstwie drogowym i zabójstwie drogowym w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie.

Kierowca, który pędzi przez miasto 130 km/h i zabija człowieka powinien być sądzony na podstawie artykułu o zabójstwie drogowym i powinno mu grozić od 8 do 25 lat pozbawienia wolności. Czym miałoby być zabójstwo drogowe w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie? Jeśli kierujący, który zabił człowieka na drodze był pod wpływem alkoholu, bądź środków odurzających powinna mu grozić kara od 25 lat pozbawienia wolności do dożywocia

Prawo jazdy to pozwolenie na broń. Ona sama w sobie nie jest zła. To od nas zależy jak jej użyjemy.

Brawura drogowa to wymachiwanie naładowaną bronią w miejscu publicznym


[I] https://www.tvp.info/44985579/sasiad-zabil-sasiada-kierowca-bmw-w-terenie-zabudowanym-jechal-130-kmh
[II] https://wiadomosci.wp.pl/kierowca-bmw-jechal-130-kmh-mamy-stanowisko-policji-w-tej-sprawie-6438270923626625a
[III] https://www.rp.pl/Warszawa/191029678-Warszawa-Wypadek-na-Sokratesa-Kierowca-jechal-130kmh.html
[IV]http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/ByKeyword.xsp?key=mandaty%20karne
[V] https://www.zus.pl/baza-wiedzy/skladki-wskazniki-odsetki/wskazniki/minimalne-wynagrodzenie-za-prace-od-2003-r
[VI] https://www.autofakty.pl/poradniki/przepisy-drogowe-mandaty-w-szwajcarii/
[VII] https://pracaikariera.e-magnes.pl/artykuly/szwajcaria/samochod/przepisy-drogowe-w-szwajcarii-i-przykladowe-mandaty
[VIII] https://autokult.pl/15890,mandat-w-wysokosci-789-586-euro-nowy-rekord
[IX] http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970880553/U/D19970553Lj.pdf
[X] https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/156908
Please follow and like us:
error

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Google+