Ucięty język - tata po rozwodzie
Przemyślenia

Ucięty język

Orwell przedstawił kiedyś swoją, mroczną wizję świata, który zaczyna się spełniać. Nieświadomie, z czystej wygody i oszczędności zgodziliśmy się na to, co kiedyś było dla nas jednym z najczarniejszych snów.

Ciężko

Trudno jest pisać na tego typu tematy nie wpadając do worka z etykietą „ czubki od teorii spiskowych”, albo tak, by ludzie nie odbierali piszącego jak Jerrego Fletchera z filmu Conspiracy Theory. A jednak. Jednak Jerry Fletcher, grany przez Mela Gibsona się nie mylił. Dlatego też ja, nieco się narażając spróbuję opisać jak jest naprawdę.

„Oczipowani”

W drugiej połowie lat dwutysięcznych w drzwiach mojego mieszkania miałem wciśniętą ulotkę sekty Aniołów Nieba, gdzie PTAAH z podobizną Tomasza Lisa przestrzegał mnie przed jaszczurami z kosmosu, które chcą wszczepiać ludziom chipy RFiD. (zdjęcie poniżej)

Źródło: anioly-nieba.pl

Dziś (o zgrozo!) sam zasiadam w zespole zajmującym się tagami RFiD. Tag RFiD (zdjęcie poniżej)  to ta nalepka z metalową spiralą w książkach i na ubraniach kupowanych w sklepie. Technologia ta jest już dość przestarzała, jej początki sięgają lat 40-tych ubiegłego wieku, a więc ma już ponad 80 lat.[1]Dodatkowo znaczniki pozwalają jedynie na odczyt danych, nie zbierają informacji o „nosicielu”, jeśli już mowa o „czipowaniu” ludzi. Mamy jednak problem, gdyż sami zgodziliśmy się na „oczipowanie” i niemal każdy z nas nosi taki chip zbierający i wysyłający masę informacji o nas samych.

Źródło: nfc24.pl

Chip

Ten chip to nasz smartfon, komputer i niemal każdy smart-sprzęt. Niby wszyscy wiemy, że nie ma już czegoś takiego jak prywatność. Gdy wybuchła afera z Edwardem Snowdenem, który udowodnił, że każdy z nas jest podsłuchiwany,[2] nic się wielkiego nie stało. Nie zmieniliśmy swojego postępowania, dalej gonimy za technologiami i niemal wszyscy godzimy się na sprzedawanie naszej prywatności.

Przykre jest to, że Snowden płacąc niemalże swoim życiem (teraz musi się ukrywać) za prawdę, tak niewiele osiągnął i tak mało zdziałał. Podobnie się miało wiele innych teorii spiskowych, które okazały się prawdą. Dlaczego? Ano dlatego, że najpierw teorię spiskową stara się ośmieszyć do granic możliwości, po to by potem, gdy okaże się prawdą nikogo nie dziwiła i nie wywoływała poruszenia. Po drugie zaś, z oszczędności i wygody zgadzamy się na brak prywatności.

Wygoda

Cenimy sobie łączność ze znajomymi i z rodziną. To niezwykłe, że możemy odbyć videorozmowę z osobą na drugim końcu świata. Nawet mój dziewięćdziesięcioczteroletni dziadek wykonuje videokonferencje ze swoimi znajomymi. Łączy się z nimi na WhatsAppie, wysyła zdjęcia, filmy i teksty. My używamy o wiele więcej komunikatorów i aplikacji społecznościowych. To niesamowicie wygodne i dużo prostsze od innego rodzaju przesyłania multimediów.

Za darmo

Za darmo się opłaca. Nie wyobrażamy sobie płacić za coś co teraz jest darmowe. Gdyby przyszło nam płacić za Facebooka, czy ktoś by na niego zaglądał? Podejrzewam, że tylko przedsiębiorcy, którzy się tam reklamują. Jednak i to, kiedyś by się skończyło. Podobnie sprawa się ma z komunikatorami. Cenimy je sobie, gdyż są proste i darmowe. Sam WhatsApp, z którego korzysta mój dziadek, kiedy był płatny użytkowało go kilkadziesiąt milionów użytkowników,[3] zaś po tym jak stał się darmowy przyrost użytkowników stał się geometryczny i urósł do ponad dwóch miliardów.[4] Z tym tylko, że mamy takie powiedzenie

Nie ma nic za darmo

Właśnie. Cena jaką płacimy to cena informacji o nas. A jakie dane zbierają aplikacje?

Dane

Taki WhatsApp zbiera na przykład informacje o historii zakupów, historii błędów, danych diagnostycznych, danych o płatnościach.[5] Asystent Google nagrywa nas niemal non-stop słuchając polecenia „OK, Google”.[6][7] Nie wierzycie? Włączcie sobie w ustawieniach konta zapisywanie danych głosowych, a po pewnym okresie odtwórzcie je. Nagrania będą dostępne z około sekundowym zapisem przed słowem „ok”.[8]  

Messenger to dopiero kopalnia wiedzy. Mimo, iż na świecie jest nieco mniej popularny od WhatsAppa, to w naszym kraju korzysta z niego więcej użytkowników, aniżeli z Facebooka.[9] A jakie zbiera o nas dane? Otóż Messenger ma dostęp min. do naszego adresu fizycznego, informacji kontaktowych innych użytkowników, do zdjęć, filmów i danych audio, historii zakupów, do danych na temat naszego zdrowia i kondycji, do informacji o płatnościach i innych informacji finansowych, historii wyszukiwania i przeglądania, e-maili i wiadomości tekstowych oraz informacji wrażliwych.[10]

Monopol

Najwięksi usługodawcy handlują naszymi danymi.[11][12] Z tym możemy się pogodzić. Przecież po snowdenowej aferze nie zrobiliśmy nic. No, może co poniektórzy zakleili kamerki w swoich urządzeniach. Aczkolwiek to wciąż mało. Jednak jest coś co bardziej przeraża. Tym czymś jest monopolizacja serwisów. Otóż Facebook Marka Zuckerberga jest głównym dostawcą komunikatorów i social mediów (Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp), zaś Google dostawcą informacji (profilowanie wyników wyszukiwań, YouTube, wiadomości).

Ten fakt jest już niebezpieczny. Dlaczego? Otóż dlatego, że Mark Zuckerberg, Larry Page i Sergey Brin wpuszczają nas w bańkę informacyjną. Dokładnie oznacza to, że informacje jakie do nas docierają są dokładnie wyprofilowane i ciężko nam dowiedzieć się czegoś więcej, niż to co „do nas pasuje”. Mało tego, giganci są w stanie wyautować wszystkich, którzy są niewygodni ich algorytmom.

Sam się o tym przekonałem, kiedy Facebook zablokował mi możliwość reklamowania się, gdy napisałem post o patriotyzmie. Algorytmom Marka nie spodobało się to, że wydawał się skrajnie prawicowy. Jednak tak nie było, o czym możecie się przekonać. Wystarczy przeczytać: „Polak mały”.

Parler

Wczoraj Apple, Google i Amazon wyautowały serwis Parler.[13] Te młode social medium skupiało się wokół treści prawicowych. Portal został skrytykowany za szerzoną przez użytkowników mowę nienawiści[14] oraz za to, że wykorzystywany był przy ataku na Kapitol.[15] Dla mnie nie ważne są przesłanki i nie ważny jest profil serwisu. Ważniejsze jest to co się stało z tym 10-cio milionowym[16] medium. Okazało się, że bez problemu można usunąć każde medium, które jest niewygodne. Niewygodne prywatnym przedsiębiorcom, dodajmy.

Lewica i prawica

Lewica się cieszy, bo usunięty został serwis prawicowy. Ja jednak odczuwam niepokój. Bo, wiecie do czego to doprowadziło? Do cenzury opisywanej przez Orwella. Okej, dziś został usunięty kanał prawicowy. Ale jeśli na szczycie firm zasiądą ludzie o innych poglądach sytuacja się odwróci. Wczoraj nastąpił dzień, w którym zakneblowano usta jednej grupie. Jutro zaknebluje się drugiej.

To nie pierwszy raz

Kiedyś na YouTubie było mnóstwo filmów na temat teorii spiskowych, których dziś już nie ma. Zostały usunięte. Na Facebooku obcina się zasięgi – ot choćby bezstronnej Infopigule.[17]  Pokazuje to, że coś takiego jak wolność słowa staje się mitem, a istniejący monopol sprawił, że musimy myśleć tak jak nam się każe. Tyle tylko, że na górze może się pozmieniać i nawet jeśli myślimy tak jak teraz chcą to jutro mogą pragnąć czegoś zupełnie innego.


[1] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Historia-i-dzialanie-technologii-RFID-1985822.html
[2] https://antyweb.pl/edward-snowden
[3] https://spidersweb.pl/2016/01/whatsapp-za-darmo.html
[4] https://www.tabletowo.pl/whatsapp-liczba-uzytkownikow-2020/
[5] https://www.dobreprogramy.pl/Messenger-WhatsApp-czy-Signal-Sprawdz-jak-te-aplikacje-wykorzystuja-twoje-dane,News,112613.html
[6] https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-02-16/google-nagrywa-rozmowy-uzytkownikow-zobacz-jak-rejestrator-wylaczyc-a-pliki-skasowac/
[7] https://windowsowo.pl/69673/google-nas-szpieguje-i-samo-sie-do-tego-przyznaje/
[8]https://ithardware.pl/aktualnosci/po_nagraniach_z_asystenta_google_mozna_dotrzec_do_konkretnych_uzytkownikow-9751.html
[9] https://kodabots.com/blog/chatbot-statystyki/
[10] https://www.dobreprogramy.pl/Messenger-WhatsApp-czy-Signal-Sprawdz-jak-te-aplikacje-wykorzystuja-twoje-dane,News,112613.html
[11] https://www.forbes.pl/technologie/jak-facebook-handluje-danymi-uzytkownikow-afera-cambridge-analytica/gnhc7rm
[12] https://geek.justjoin.it/google-stoi-za-wyciekiem-danych-oskarzenia-tworcy-brave
[13] https://www.benchmark.pl/aktualnosci/parler-zablokowany-w-google-play-i-app-store.html
[14] https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26674510,parler-zablokowany-przez-amazon.html
[15] https://technologia.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/8065540,internet-technologie-usa-parler-amazon.html
[16] https://consent.yahoo.com/v2/collectConsent?sessionId=3_cc-session_0f86e847-0516-42ac-b038-08c1ac9bf5b3
[17] https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3664355640337886&id=969821293124681&mds=%2Fsharer-dialog.php%3Ffs%3D8%26fr%26m%3Dmessage%26sid%3D3664355640337886%26u%3Dhttps%253A%252F%252Fm.facebook.com%252Fstory.php%253Fstory_fbid%253D3664355640337886%2526id%253D969821293124681%26internal_preview_image_id%26referrer%3Dfeed_story_share_as_message&mdf=1
Please follow and like us:
error

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Google+