zamiast noworocznych postanowień - tata po rozwodzie
Porady

Zamiast noworocznych postanowień

Prawie już minął pierwszy miesiąc nowego roku, dlatego podejrzewam, że część z noworocznych postanowień jest już zaprzepaszczona. Co możemy dla siebie zrobić zamiast noworocznych postanowień?

Noworoczne postanowienia

Do naszej mentalności praktycznie na stałe weszło, że każdy z nas ma niemalże przymus wyznaczania sobie noworocznych postanowień. Niestety, ale postanowienia te zazwyczaj nie zostają spełnione. Czasem zupełnie nie z naszej winy. Tak było na przykład w moim przypadku, kiedy obiecałem sobie, że w 2020 roku będę trzy razy w tygodniu chodził na siłownię. Ktoś z góry pomyślał wtedy sobie „Jasne”, po czym uśmiechnął się dając Chińczykowi do zjedzenia nietoperza. 😉 Jako, że nie dotrzymałem swojego, stworzyłem alternatywę dla tradycyjnych postanowień, które mogą okazać się lepszym rozwiązaniem.

Dlaczego postanowienia są złe?

Któż z nas nie obiecywał sobie, że w nowym roku schudnie, rzuci palenie, zmieni pracę, postara się być we wszystkim najlepszy, przestanie się stresować, będzie bogaty, etc? Podejrzewam, że każdy sobie coś obiecywał, a później nie dotrzymał tej obietnicy. Jest to krzywdzenie samego siebie. Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, że okłamujemy najważniejszą osobę w naszym życiu, jaką jesteśmy my sami, po drugie, dlatego że pokazujemy sobie jasno, że nie jesteśmy w czymś dobrzy, przez co rodzi się w nas pesymizm i obniża się motywacja. Po trzecie zaś, dlatego że nowy rok jest najgorszym z możliwych momentów na wprowadzanie zmian. W pierwszy dzień nowego roku albo pół dnia sprzątamy, albo leczymy kaca, albo zaś żałujemy tego co zrobiliśmy podczas imprezy. Dodatkowo dochodzi zmęczenie po nieprzespanej nocy. Lepiej zabrać się za coś innego.

Wieża wspomnień

W sylwestra, którego spędzałem z dziećmi zagraliśmy w grę wieża wspomnień. Polegało to na ułożeniu jak najwyższej wieży z plastikowych kubków. Każdy kolejny kubek stawialiśmy, kiedy ktoś powiedział jakieś wspólne wspomnienie z minionego roku. Ta zabawa może się przydać również nam – dorosłym. 

Nowy rok to idealny czas na podsumowanie poprzedniego roku. Analizę tego, co udało nam się wykonać i tego co chcielibyśmy zmienić. Tu jednak warto jest skupić się głównie na pozytywach.

Pozytywy

Ostatnio nabyłem książkę, dzięki której pragnę nauczyć się lepiej rysować. Była tam zawarta myśl, którą warto odnieść do całego naszego życia. 

Zamiast skupić się na poprawianiu swoich błędów, lepiej jest udoskonalać swoje zalety.

Zdanie te uważam za bardzo ważne. Spójrzcie, jeżeli my to sinusoida naszych wad i zalet jak na obrazku poniżej, to skupiając się na wadach będziemy wyrównywać do zera. Nie ma na świecie człowieka bez skazy, dlatego nie warto marnować swojego życia po to by się takim stać, gdyż jest to zwyczajnie niewykonalne.

Zupełnie inaczej jest, kiedy pracujemy i szlifujemy swoje mocne strony. Wtedy dążymy do perfekcji. Niemalże każdy człowiek sukcesu skupia się przede wszystkim na tym co robi dobrze, a nie na tym co robi źle. Weźmy na tapet najbogatszych ludzi świata. Paul Allen, który pracował z Billem Gatesem, nazwał ich relacje z początku tworzenia Microsoftu wprost piekłem.1 Steve Jobs był narcyzem i despotą,2 a Elon Musk przez długi czas bał się ciemności.3

Odnajdywanie pozytywów

Dlatego też zamiast rozczulać się nad swoimi błędami (które prawdopodobnie będziemy pamiętać jedynie my), lepiej jest odnaleźć wszystkie pozytywy poprzedniego roku. Możecie zrobić to tak, jak ja w poście „2021”. We wszystkim można odnaleźć pozytywny pierwiastek. Każda nasza, nawet najgorsza sytuacja mogła potoczyć się o wiele gorzej. Dlatego zgodnie z zasadą internalizmu odnajdźmy wszystko co było dobre. Przypomnijmy sobie to i pogratulujmy samym sobie.

Relacje

Nowy rok to również bardzo dobry moment na analizę naszych relacji. Nie mówię tu jedynie o związku, ale i o relacjach międzyludzkich. Sprawdźmy kto kim był w ubiegłym roku i czy wszyscy nasi znajomi są nam potrzebni. Być może jest również ktoś kogo zaniedbaliśmy, a powinniśmy relację z nim polepszyć? Głęboki research i analiza ludzi w naszym otoczeniu jest o wiele cenniejszym zadaniem niż wyznaczanie sobie celu nie do osiągnięcia. Czasem warto powiedzieć niektórym ludziom dość, odciąć się od toksycznych relacji i zupełnie jak w przypadku opisanych wyżej wad i zalet skupić się nad ulepszaniem dobrych relacji, aniżeli nad reperowaniem tych złych. Być może jest w naszym życiu ktoś komu powinniśmy powiedzieć „kocham cię”, a tego nie zrobiliśmy?

Oszczędzanie

Przez większość swojego życia byłem człowiekiem niezwykle rozrzutnym. Powiedzieć, że żyłem od wypłaty do wypłaty to za mało. Wydawałem więcej niż miałem, do tego stopnia, że bywało, iż w kilka dni po 10-tym nie miałem już nic. Później byłem zmuszony imać się innych zajęć, żeby tylko zdobyć jakiś grosz. Wszystko się zmieniło. Wystarczy zmienić postrzeganie świata materialnego, żeby zauważyć, że wcale nie tak dużo jest nam potrzebne. Jeśli przewartościujemy potrzeby uda nam się odkładać pieniądze. W ten sposób sam zacząłem oszczędzać. Nie wiem jak to się dzieje, ale kiedy przestajemy uznawać pieniądze za nasz cel sam w sobie, te same zaczynają do nas spływać z różnych źródeł. I tak, kiedy starałem się bogacić byłem wiecznie biedny, a teraz kiedy nie zależy mi wcale na pieniądzach, te nagle zaczęły się mnożyć. Oprócz tego, że mam na co dzień więcej, posiadam jeszcze jakiś tam zapas, który się powiększa.

Oszczędności są bardzo ważne, tym bardziej, że niemal co drugi z Was, czytających to nie posiada ich wcale.4 Warto zbudować sobie finansowy balon bezpieczeństwa. Ale o tym będę jeszcze pisał w kolejnych postach.

Jeden cel

Zamiast wielu postanowień warto założyć sobie jeden cel do osiągnięcia w danym roku. Ja przykładowo postanowiłem nauczyć się rysować postaci. To jest mój osobisty cel do osiągnięcia w roku 2021. Od jakiegoś już czasu staram się rysować, lecz czuję się jakbym błądził we mgle. Obce są mi techniki, a rysuję według własnego widzimisię. Dlatego zaopatrzyłem się w książki, dzięki którym podszlifuję swoje umiejętności. Co mi z tego wyjdzie dowiecie się w przyszłym roku 😉

Warto więc wybrać sobie jeden cel, do którego będziemy dochodzili małymi krokami. Nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę, gdyż wtedy niemal pewnym jest, że nam się nie uda.

Nauka doceniania

Zamiast krytykować się za porażki lepiej jest doceniać się za małe sukcesy. To daje naprawdę wielką siłę. Podczas codziennego pędu naszą uwagę najbardziej zwracają potknięcia i porażki. Rzadko kiedy skupiamy się na sukcesach, których osiągamy naprawdę wiele. Od jakiegoś czasu, każdego wieczoru staram się robić „dziękczynny przegląd minionego dnia”. O co w tym chodzi?

O to, aby podziękować (komu chcecie – może to być Bóg, los, bliscy, ktokolwiek) za wszystko za co możemy być wdzięczni. Zaczynając od tego, że rano się obudziliśmy, poprzez to, że jesteśmy zdrowi, że nam i naszym bliskim coś się udało i tak dalej. Taki wgląd w miniony dzień sprawia, że czujemy się mocniejsi, a drobne porażki przestają mieć znaczenie.

Czy postanowienia noworoczne są ważne?

Niezupełnie. Po pierwsze wyznaczamy ich sobie zbyt wiele, po drugie są one nierzadko niezwykle trudne do zrealizowania, a po trzecie Nowy Rok nie jest dobrym okresem do rozpoczynania czegoś nowego. Zazwyczaj w pierwszych dniach nie mamy na nic siły, będąc wykończeni przygotowaniami świątecznymi i świętowaniem w Sylwestra. Warto więc zrobić dla siebie coś innego, co przyniesie pozytywny efekt i dzięki czemu przez cały rok będziemy czuć się ze sobą o wiele lepiej.


1 https://www.businessinsider.com/working-with-bill-gates-was-sometimes-like-being-in-hell-2011-4?IR=T
2https://polskatimes.pl/steve-jobs-narcyz-i-despota-ale-wie-jak-zmieniac-swiat/ar/215772
3 https://medium.com/@BettyWLiu/what-elon-musk-taught-me-about-fear-7c610725c6ff
4 https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/40-proc-polakow-nie-ma-zadnych-oszczednosci

Jeśli dotarliście aż tutaj, to w „gratisie” łapcie jeden z moich rysunków.

Please follow and like us:
error

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Google+