Złodzieje czasu - tata po rozwodzie
Sukces

Złodzieje czasu

Nie mamy na nic czasu. Brakuje nam dodatkowych godzin w dniu. Często chcielibyśmy go wydłużyć i móc zrobić coś więcej, a mimo to wieczorem, gdy kładziemy się spać dociera do nas, że tak naprawdę niczego konkretnego nie zrobiliśmy. A co jeśli pod koniec życia stwierdzimy, że je zwyczajnie zmarnowaliśmy?

Teoria względności

Wraz z wiekiem czas przyspiesza. Pamiętam czasy dzieciństwa, kiedy czekanie na cokolwiek było niemalże udręką. Najbardziej czułem to w Wigilię, kiedy czekając na kolację dzień dłużył się niemiłosiernie. W szkole wyczekiwanie dzwonka na przerwę wydawało się być nieskończone. Każda minuta trwała godzinę.

Później, kiedy poszedłem już do pracy czas nieco przyspieszył. Objawiało się to krótkimi weekendami i coraz krótszym tygodniem pracy. Teraz, kiedy jestem po trzydziestce ani się obejrzę, a z zimy robi się upalne lato. 

Czas przyspiesza

Czas przyspiesza i podejrzewam, że w przyszłości (na starość) będzie jeszcze „gorzej”. Jak wiecie czas jest naszym największym skarbem. Mamy go naprawdę niewiele, dlatego moim zdaniem powinniśmy go wykorzystać do tego, by egoistycznie spojrzeć na swoje życie i odegrać w nim świetną pierwszoplanową rolę. Wiecie, taką na miarę Oscara®.

Pierwszoplanowa rola

Nasze życie można porównać do filmu. Występują w nim inni aktorzy, statyści, jest scenografia, akcja, scenariusz. Każdy człowiek gra w swoim indywidualnym, osobliwym filmie. Jest jednocześnie scenarzystą, reżyserem i głównym aktorem.

To od nas zależy, czy będziemy grali w „Świecie według Kiepskich” z piwem przed telewizorem, „Wilku z Wallstreet” bawiąc się, ćpając i zarabiając potężne pieniądze, „Monty Pythonie” śmiejąc się z otaczającego nas absurdu, czy też stworzymy coś swojego i będziemy żyć pełnią życia.

Najgorzej jednak będzie, kiedy pod koniec, gdy nie będziemy już mogli nic zrobić stwierdzimy, że zmarnowaliśmy tylko czas. Będzie to oznaczało, że nie tylko zmarnowaliśmy czas, ale zmarnowaliśmy całe swoje życie.

Czas

Jak to jest z tym czasem? Czy poświęcamy go na to co właściwe? Czy kolejna praca, by mieć dodatkową gotówkę jest dobrą decyzją, a może mniej znaczy więcej? 

Chodzisz do pracy, której nienawidzisz, żeby kupować rzeczy, których nie potrzebujesz

Chuck Palahniuk

To jest akurat sprawą indywidualną. Prawdą jest natomiast, że w naszym życiu jest wiele złodziei czasu, którzy czyhają, by ukraść nam minutę, godzinę, albo cały dzień.

Dwóch złodziei siedzi w nas samych. Są to prokrastynacja i leń. Jak zabić lenia wiecie z mojego tekstu z lipca zeszłego roku, więc nie będę się na ten temat rozpisywał i zajmę się pozostałymi złodziejami.

Telewizja

O telewizji również się rozpisywałem i doskonale wiecie, jakie jest moje zdanie na ten temat: „wyrzucić telewizor”. Jednak mimo napisania tego tekstu i głośnego wyrażania opinii, często w rozmowię słyszę, że ludzie w sumie nie oglądają telewizji, ale lubią jak im coś tam gra w tle.

Teraz mam pytanie właśnie do tej grupy – czy nigdy nie było tak, że „coś tam grało w tle”, ale kiedy przechodziliście obok telewizora, to zaciekawiło Was na tyle, że usiedliście i zostaliście już na kanapie, pomimo wykonywania innych czynności?

Social media

Facebook, Tik Tok, Instagram, Twitter, Snapchat i wiele innych portali, które wciągają nas i choć w sumie nie znajdujemy tam nic ciekawego to scrollujemy i scrollujemy.

Wiecie, że brak podziału na strony i właśnie możliwość niekończącego się scrollowania jest zaimplementowana w aplikacjach po to, by nie można było sobie powiedzieć dość? Nie znajdujemy nic ciekawego, więc zjeżdżamy niżej i niżej. Znajdujemy jakiś fajny materiał, zatrzymujemy się na nim, lajkujemy bądź hejtujemy i znów szukamy czegoś ciekawego wśród całej sterty nic nie znaczących informacji.

Dodatkowo ostatnimi czasy media społecznościowe, a w szczególności Facebook stał się odpowiednikiem telewizji. Dlaczego? Otóż dlatego, że więcej jest tam sensacyjnych, negatywnych i złych informacji, aniżeli tych dobrych. Więcej się widzi pobitych zwierząt, maltretujących ich ludzi i złych polityków niż dobrego contentu.

Gry

Tu być może Was zdziwię, bo nie mam na myśli gier komputerowych. Te w ostatnich latach zrobiły się bardzo „filmowe”. Coraz bardziej stawia się na scenariusz niż na rozgrywkę.

Mówiąc o złodziejach czasu mam na myśli w szczególności gry na telefon typu Candy Crush, czyli dopasuj kostki, albo Flappy Bird czy też endless runnery. W grach tego typu cały nacisk postawiony jest na mikropłatności lub wciskanie reklam, które często trzeba zobaczyć, aby cokolwiek zrobić. Gry te również projektowane są tak, by jak najbardziej wciągnąć, a zarówno wygrana, jak i porażka zachęcają do dalszej gry.

Plotkowanie

Co nam daje plotkowanie? Szczerze to nic. Pamiętajmy, że kiedy kogoś obgadujemy, to nasz rozmówca obawia się, że o nim prawdopodobnie również będziemy mówić niekorzystnie za jego plecami.

Podobnie ma się sprawa z narzekaniem. Często powtarzam, że tu, w Polsce lubimy sobie ponarzekać. Tylko, jak opisałem w poprzednim poście narzekamy po to, by być przez chwilę zauważonym.

Tylko czy warto odczuwać radość jedynie chwilami czy też lepiej jest być permanentnie szczęśliwym?

Pomoc innym

Domyślam się, że tym nagłówkiem wbiłem kij w mrowisko i niemal czuję Wasze oburzenie. Pomaganie innym samo w sobie nie jest złe. Wręcz przeciwnie, jednak mam na myśli sytuację patologiczną.

Często bowiem wchodzimy w rolę pomocnika, mimo faktu, że wcale tego nie chcemy. Zwyczajnie brakuje nam asertywności, aby odmówić. Zamiast więc zająć się swoim życiem i być w nim egoistą zabieramy się za pomoc, przez co stajemy się ofiarą. Ludzie bowiem są bezlitośni.

Kiedy społeczeństwo widzi jak chętnie pomagamy i nie czujemy przed tym oporu, nie krępuje się, by po tę pomoc wciąż prosić. Nam natomiast często zwyczajnie głupio jest odmówić i pomimo niechęci robimy to.

Zmęczenie

Zaniedbanie regeneracji jest błędnym kołem. Ciągłe zmęczenie objawia się późniejszym lenistwem czy mniejszą wydajnością naszej pracy. Mało tego, brak wypoczęcia może skutkować poważnymi zmianami somatycznymi.

Brak odpowiedniej ilości snu może grozić otyłością z powodu spowolnienia metabolizmu, wzrostem ciśnienia już przy skróceniu ilości snu o godzinę, spadkiem odporności czy też lukami w pamięci.

Często również jest tak, że kiedy niewyspani przychodzimy z pracy, już nic nam się nie chce więc kładziemy się na sofę, bo nie mamy na nic siły. W ten sposób, zamiast poświęcić godzinę więcej na sen marnujemy całe popołudnie i wieczór. Powinniśmy zadbać o regenerację naszego organizmu. Sen jest niezwykle ważny w naszym życiu.

Brak uporządkowania

Goniąc przez życie brakuje nam czasu, by uporządkować swoje rzeczy. To również błędne koło. Przez to, że mamy bałagan marnujemy większą część czasu na szukanie różnych przedmiotów, niż poświęcilibyśmy na sam porządek.

To nie jest tak, że musimy mieć idealną czystość. Wystarczy, że przestaniemy szukać kluczy, telefonu czy dokumentów. Od czego zacząć? Wystarczy wyznaczyć sobie jedno miejsce na odkładanie najważniejszych rzeczy. A skoro już jesteśmy przy porządku to…

Pedantyzm

Pedantyzm zarówno ten fizyczny, jak i mentalny. Jeśli ciągle coś planujemy, dopieszczamy, wracamy się, aby jeszcze poprawić, albo dodać ostatni sznyt to marnujemy czas. Często jest tak, że poświęcamy zbyt wiele energii i czasu na coś na co ani my, ani nikt inny nie zwróci później uwagi. Dlatego pamiętajmy, by celnie kalkulować czy warto inwestować w niskiej rangi rzeczy i sprawy.

Zrobione jest lepsze od doskonałego

Ola Budzyńska

Chytrość

Znam ludzi, którzy potrafią pojechać tankować do drugiego miasta, gdzie paliwo jest tańsze o 5 albo 10 groszy. Chwalą się później swoim sprytem i zaradnością. Tylko nie liczą, że do stacji i z powrotem muszą zrobić 20 albo 30 kilometrów i zajmuje im to prawie pół godziny.

Załóżmy, że tankują pełny 60 litrowy zbiornik paliwa, na którym zaoszczędzą całe 6,- PLN. Na sam dojazd tracą już litr albo półtora paliwa co daje około 5,- PLN. Nie mówiąc już o ich czasie.

Podobnie jest z zakupami w sklepie, gdzie aktualnie jest promocja na jakiś produkt. Tam, gdzie zaoszczędzimy na jednym produkcie, stracimy na innym. Jeśli jeździmy do kilku sklepów po produkty w promocji tracimy natomiast swój czas, gdyż oprócz przebytej drogi, musimy jeszcze w każdym z tych sklepów odczekać swoje w kolejce.

Bezwartościowe informacje

Co daje nam informacja, że polityk A „zaorał” polityka B? Albo że pod sklepem urządzono sobie bijatykę? Czy też, że w „Modzie na sukces” Brooke romansuje ze swoim zięciem? Co zyskujemy czytając na portalach plotkarskich, że któraś z celebrytek brzydko się ubrała, albo ktoś z rodziny królewskiej popełnił faux pas?

Musimy się zastanowić czy warto zapisywać się do kolejnego newslettera, czy też po pewnym czasie będzie nam jedynie zaśmiecał skrzynkę mailową, a my stracimy czas na przerzucenie go do spamu, bądź odnalezienie ważnej wiadomości.

Co robić?

Czy dobrze znamy złodziei czasu w swoim życiu, czy też od czasu do czasu nachodzi nas myśl, że jednak coś jest nie tak? Zróbmy mały research, aby sprawdzić na co marnujemy swoje życie i czy w ogóle warto.

Po wypełnieniu tabeli sprawdźmy, czy jest nam to potrzebne do życia, co nam to daje i czy w ogóle warto poświęcać na to swój drogocenny czas. Pamiętajmy zawsze o tym, że czas to nasz najcenniejszy skarb, którego nie możemy rozmnożyć.

Please follow and like us:
error

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
Google+